Majtek
Witam,
na pocz±tek co¶ z angielskiej wersji Wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Olivier_Levasseur
Olivier Levasseur (1688, 1689, lub 1690 - 7 lipca 1730), by³ piratem , nazywanym La Buse („The Buzzard”) lub La Bouche („The Mouth”) we wczesnych latach, nazywanym w ten sposób ze wzglêdu na szybko¶æ i bezwzglêdno¶æ z którym zawsze atakowa³ swoich wrogów. Znany jest równie¿ z tego, ¿e rzekomo ukrywa jeden z najwiêkszych skarbów w historii piratów, szacowany na ponad 1 miliard funtów, i zostawia kryptogram z jego miejscem pobytu.
Biografia
Urodzony w Calais w czasie wojny dziewiêcioletniej (1688–97) w bogatej rodzinie bur¿uazyjnej , po otrzymaniu doskona³ego wykszta³cenia zosta³ oficerem marynarki wojennej. Podczas wojny o sukcesjê hiszpañsk± (1701–1714) naby³ list od króla Ludwika XIV i zosta³ korsarzem korony francuskiej. Kiedy wojna siê skoñczy³a, rozkazano mu wróciæ do domu ze swoim statkiem, ale zamiast tego do³±czy³ do pirackiej kompanii Benjamina Hornigolda w 1716 roku.
Po roku udanych grabie¿y, partia Hornigolda podzieli³a siê, Levasseur na krótko wspó³pracowa³ z Samuelem Bellamy, zanim zdecydowa³ siê spróbowaæ szczê¶cia na wybrze¿u Afryki Zachodniej. Po tym, jak William Moody zosta³ wyrzucony z dowództwa przez swoj± niezadowolon± za³ogê pod koniec 1718 r., Wybrali Levasseura na kapitana w miejscu Moody'ego. W 1719 roku dzia³a³ razem z Howellem Davisem i Thomasem Cocklynem (który równie¿ s³u¿y³ pod Moody) przez pewien czas. W 1720 r. Zaatakowali niewolniczy port Ouidah , który by³ wówczas czê¶ci± Królestwa Whydah i znajduje siê na wybrze¿u dzisiejszego Beninu, redukuj±c lokaln± fortecê do ruiny. Pó¼niej tego samego roku zosta³ rozbitkiem w Kanale Mozambickim i osiad³ na wyspie Anjouan , jednej z Comores . Jego z³e oko sta³o siê ju¿ ca³kowicie ¶lepe, wiêc zacz±³ nosiæ okulary.
Od 1720 roku uruchomi³ swoje naloty z bazy na wyspie Sainte-Marie , niedaleko Madagaskaru wybrze¿u, razem z piratami John Taylor , Jasper Seagar, i Edward England , (brak planowania w±tpienia uchwyciæ jeden z Wielkiej Mughal jest uzbrojonych, ale zazwyczaj mocno obci±¿ony pielgrzym statki do Mekki ). Jego kwatermistrzem by³ w tym czasie Paulsgrave Williams , który by³ kwatermistrzem Bellamy'ego, a potem kapitanem, dopóki Bellamy nie zgin±³ w sztormie na Cape Cod. Najpierw spl±drowali Laccadivesi sprzeda³ ³up holenderskim kupcom za 75 000 funtów. Levasseur i Taylor w koñcu zmêczyli siê ludzko¶ci± Anglii i osiedlili go na wyspie Mauritius .
Jolly Roger flaga pirata Oliviera Levasseura (La Buse), opisana jako „bia³y chor±¿y z postaci± martwego cz³owieka”; jeden z nielicznych wzmianek o czarno-bia³ej flagi Jolly Roger.
Nastêpnie dokonali jednego z najwiêkszych wyczynów piractwa: schwytanie portugalskiego wielkiego galeonu Nossa Senhora do Cabo ( Matki Boskiej Przyl±dkowej ) lub Virgem Do Cabo ( Dziewicy z Przyl±dka ), za³adowanego pe³nym skarbów nale¿±cych do biskupa Goa , zwany tak¿e Patriarch± Indii Wschodnich i Namiestnikiem Portugalii , którzy oboje byli na pok³adzie wracaj±c do domu do Lizbony . Piraci byli w stanie wej¶æ na statek bez strzelania pojedyncz± burt±, poniewa¿ Cabo zosta³ uszkodzony w czasie sztormu i aby unikn±æ wywrócenia, za³oga wyrzuci³a za burtê ca³± swoj± artyleriê licz±c± 72 dzia³a, a nastêpnie zakotwiczy³ na Wyspie Réunion do naprawy. (Ten incydent mia³ byæ pó¼niej wykorzystany przez Roberta Louisa Stevensona w jego powie¶ci Wyspa skarbów, gdzie galeon jest okre¶lany jako Namiestnik Indii na koncie podanym przez jego s³ynn± fikcyjn± postaæ D³ugiego Jana Srebrnego ).
£up sk³ada³ siê ze sztabek z³ota i srebra, dziesi±tek pude³ pe³nych z³otych Gwinei , diamentów, pere³, jedwabiu, dzie³ sztuki i przedmiotów religijnych z katedry Se w Goa , w tym P³omiennego Krzy¿a Goa wykonanego z czystego z³ota, inkrustowanego diamentami, rubiny i szmaragdy. By³o tak ciê¿kie, ¿e wymaga³o trzech ludzi, by przenie¶li go na statek Levasseura. W rzeczywisto¶ci skarb by³ tak wielki, ¿e piraci nie zadali sobie trudu, by okra¶æ ludzi na pok³adzie, co normalnie by zrobili.
Kiedy ³up zosta³ podzielony, ka¿dy pirat otrzyma³ co najmniej 50 000 funtów z³ota i 42 diamenty. Seagar zmar³, gdy pop³ynêli na Madagaskar, aby podzieliæ ich zdobycz; Levasseur i Taylor dziel± pozosta³e z³oto, srebro i inne przedmioty, a Levasseur bierze z³oty krzy¿.
W 1724 r. Levasseur wys³a³ negocjatora do gubernatora na wyspie Bourbon (dzi¶ Reunion), aby omówiæ amnestiê , która zosta³a zaoferowana wszystkim piratom na Oceanie Indyjskim, którzy zrezygnowaliby z praktykowania piractwa. Jednak rz±d francuski chcia³ odzyskaæ du¿± czê¶æ skradzionych ³upów, wiêc Levasseur postanowi³ unikn±æ amnestii i osiad³ w tajemnicy na archipelagu Seszeli . W koñcu zosta³ schwytany w pobli¿u Fort Dauphin na Madagaskarze. Zosta³ zabrany do Saint-Denis, Reunion i powieszony za piractwo o 17:00 7 lipca 1730 r.
Skarb
Cryptogram Olivier Levasseur
Alfabet Oliviera Levasseura
Legenda mówi, ¿e kiedy stan±³ na rusztowaniu szubienicy, mia³ naszyjnik na szyi, zawieraj±cy kryptogram 17 linii, i rzuci³ to w t³um, wo³aj±c: „Znajd¼ mój skarb, ten, który mo¿e to zrozumieæ!” To, co sta³o siê z tym naszyjnikiem, jest nieznane do dzi¶. Wielu poszukiwaczy skarbów próbowa³o odszyfrowaæ kryptogram, maj±c nadziejê, ¿e jego rozwi±zanie doprowadzi do tego skarbu.
W 1923 r. Wdowa po pewnym Charlesie Savy o imieniu Rose znalaz³a kilka rze¼b w ska³ach na pla¿y Bel Ombre w pobli¿u Beau Vallon na wyspie Mahé , ze wzglêdu na niski poziom wody w tym roku. Znalaz³a rze¼by psa, wê¿a, ¿ó³wia, konia, muchy, dwóch po³±czonych serc, dziurkê od klucza, wpatrzone oko, urnê wyborcz±, figurê cia³a m³odej kobiety i g³owê mê¿czyzny. Notariusz w Victoria s³ysza³ o tej wiadomo¶ci i rozumieæ te symbole musz± byæ wykonane przez piratów. Szuka³ w swoich archiwach i znalaz³ dwa mo¿liwe po³±czenia. Pierwsz± z nich by³a mapa pla¿y Bel Ombre, opublikowana w Lissabon w 1735 r. [ W±tpliwa - dyskutuj ] Stwierdzono: „w³a¶ciciel ziemi ...la Buse ”(Levasseur).
Drugie odkrycie by³o ostatni± wol± pirata Bernardin Nageon de L'Estang, nazywany Le Butin , który zmar³ siedemdziesi±t lat po Levasseur, i twierdzi³, ¿e zdoby³ kilka skarbów Levasseura. Zawiera³o 3 kryptogramy i 2 litery, jedna dla jego siostrzeñca:
„Straci³em wiele dokumentów podczas katastrofy statku. Zebra³em ju¿ kilka skarbów, ale pozosta³y jeszcze cztery. Znajdziesz je z kluczem do kombinacji i innych papierów”.
i jeden do jego brata:
„[..] Nasz kapitan zosta³ ranny. Upewni³ siê, ¿e jestem masonem, a nastêpnie powierzy³ mi swoje papiery i tajemnice przed ¶mierci±. Obiecaj, ¿e twój najstarszy syn bêdzie szuka³ skarbu i spe³ni³ moje marzenie o odbudowie naszego domu. [. .] Dowódca przeka¿e dokumenty, s± trzy.
Notariusz skontaktowa³ siê z pani± Savy, a po kilku wykopaliskach na „gapi±cym siê oku” odkryli dwie trumny zawieraj±ce szcz±tki dwojga ludzi, [ w±tpliwe - dyskutuj± ] zidentyfikowane jako piraci przez z³ote pier¶cienie w lewym uchu, a tak¿e trzeci cia³o bez trumny, ale w tym miejscu nie znaleziono skarbu.
W 1947 r. Anglik Reginald Cruise-Wilkins, s±siad pani Savy, przestudiowa³ dokumenty, ale kryptogram by³ o wiele trudniejszy do rozwi±zania ni¿ pocz±tkowo s±dzono. Rozszyfrowanie mo¿na wykonaæ tylko zaczynaj±c od dwóch liter [ dlaczego? ] i trzy kryptogramy skompilowane w tajemniczym alfabecie, rebusie, a przynajmniej w pi¶mie inicjacyjnym, które mo¿na by powi±zaæ z masoñsk± symbolik± . Cruise-Wilkins nastêpnie odkry³ zwi±zek z zodiaku , z obojczyków Salomona , a dwunastu prac z Herkulesa. Ró¿ne zadania, reprezentuj±ce Labours of Hercules, musia³y byæ podejmowane w ¶cis³ej kolejno¶ci. Komnata skarbów znajduje siê gdzie¶ pod ziemi± i nale¿y do niej podej¶æ ostro¿nie, aby unikn±æ zalania. Jest chroniony przez przyp³ywy, które wymagaj± spiêtrzenia, aby je powstrzymaæ, i nale¿y do nich podej¶æ z pó³nocy.
Do swojej ¶mierci na Reunion Cruise-Wilkins szuka³ i kopa³ na wyspie Mahé. W jaskini, z wyj±tkiem starych broni, niektórych monet i pirackich sarkofagów , niczego nie znalaz³. Zmar³ 3 maja 1977 r., Zanim z³ama³ ostatni fragment kodu. Jego syn, nauczyciel historii Seychellois John, wci±¿ poszukuje skarbu, dochodz±c do wniosku, ¿e po u¿yciu najnowocze¶niejszego sprzêtu, musi „powróciæ do starej metody, [wpadaæ] w umys³ tego faceta, [twierdz±c, ¿e jest ] dziesiêæ na dó³, dwa na jego Herkulesowe labory. ”
Kultura popularna
Basil Rathbone gra Levasseura w filmie Errola Flynna z 1935 roku Captain Blood .
Historia skarbu Levasseura zosta³a opisana w serii komiksów Spike and Suzy (znanej równie¿ w Wielkiej Brytanii jako Bob & Bobette lub oryginalne nazwy Suske en Wiske autorstwa flamandzkiego autora Willy Vandersteena) w albumie The Amazing Coconut (1990). Tam medalion z Levasseur zosta³ zabrany przez ptaka, który uciek³ do lasu, gdzie zosta³ uwiêziony w dojrza³ym owocu zwanym coco de mer . Kokos ten zosta³ sprzedany w Belgii w 1988 r. Bohaterom serii, a nastêpnie odkryli medalion i wreszcie skarb.
28. epizod Redbeard przedstawia fikcyjn± córkê historycznego pirata Oliviera Levasseura.
W japoñskiej anime i manga serii One Piece , g³ówny fabu³a jest zapalany przez zmar³ego pirata Gol D. Roger , który, podobnie jak Levasseur, podczas swojej publicznej egzekucji o¶mieli³ zgromadzonym ludziom znale¼æ swój ukryty skarb o nazwie „One Piece”, zapewniaj±c oni zostawili wszystko, co posiada³, w jednym miejscu.
W grze mobilnej Assassin's Creed: Pirates , korporacja z przodu Templariuszy Abstergo Industries chce znale¼æ skarb La Buse. W tym celu zatrudniaj± gracza, badacza pamiêci genetycznej, aby zag³êbi³ siê w wspomnienia pirata Alonzo Batilli, z którym La Buse zaprzyja¼ni³ siê, zanim sta³ siê legend±. Jego skarb zawiera Kawa³ek Edenu, jeden z licznych artefaktów pozostawionych przez Pierwsz± Cywilizacjê, prekursorów ludzko¶ci.
Ostatnio edytowany przez chrisopherkaplan (2019-04-17 20:06:06)
Offline
Majtek
A oto inny opis tego pirata i zagadki jego skarbu:
ze strony :
https://escales.ponant.com/en/pirate-la-buse-2/
Olivier Levasseur, postaæ historyczna czy legenda ludowa? Obaj, mój kapitanie! Ten s³ynny francuski pirat, znany jako La Buse, od ¶mierci w 1730 r. Na Reunionie nie straci³ nic ze swojej tajemnicy i intrygi. I jego nieuchwytne utracone ³upy, z których stworzono fantazje, nie s± przedmiotem zdumiewaj±cego poszukiwania skarbów, które rozpoczê³o siê prawie 300 lat temu…
Pirat z Karaibów
Olivier Levasseur urodzi³ siê w Calais pod koniec XVII wieku. Syn darmowego bojownika, mia³ pierwszy smak walki morskiej na pocz±tku XVIII wieku, na pok³adzie La Reine des Indes (The Indian Queen). W tym czasie Levasseur dzia³a³ na Morzu Karaibskim jako korsarz w s³u¿bie francuskiego króla uwik³anego w wojnê o sukcesjê hiszpañsk±.
Kiedy konflikt zakoñczy³ siê w 1714 roku, Wersal nie potrzebowa³ ju¿ swoich korsarzy. Jednak Levasseur nie zamierza³ wróciæ do Francji kontynentalnej. Zosta³ piratem , najpierw pod flag± Anglika, Benjamina Hornigolda, a potem pod w³asnym nazwiskiem. W ten sposób Levasseur zyska³ solidn± reputacjê. To potê¿ny drapie¿nik, który z ca³ej szybko¶ci spada na ofiary z drapie¿nego ptaka. Nazywa³ siê La Buse (Myszo³ów)!
Na trasie do Indii
Wody Karaibów stawa³y siê coraz bardziej niebezpieczne: wojna z piratami prowadzona przez mocarstwa kolonialne stawa³a siê coraz bardziej wyczerpuj±ca. Dla La Buse'a nadszed³ czas na wyj¶cie. Jego cel? Droga do Indii i wybrze¿a Afryki . Po pierwsze, w 1719 r. Uda³ siê nastêpnie do Zatoki Gwinejskiej, w nastêpnym roku, na Ocean Indyjski i Wyspy Mascarene. Levasseur rzuci³ kotwicê na Sainle Sainte-Marie, niezdobyt± kryjówkê dla piratów, niedaleko Madagaskaru . Tam pozna³ angielskiego pirata Johna Taylora, z którym po³±czy³ si³y.
Atak na Bourbon
26 kwietnia 1721 r. Jest ustalony na zawsze jako kamieñ milowy w historii piractwa. Tego dnia La Buse i Taylor zmierzali w kierunku Bourle Bourbon (dzisiejszego Reunion ). Na celowniku: Nossa Senhora do Cabo lub Virgin of the Cape, 800-tonowy portugalski okrêt flagowy z 72 armatami, zacumowany w porcie Saint-Denis po powa¿nych uszkodzeniach. Na pok³adzie by³ hrabia Ericeira, wicekról portugalskich Indii, a w jego posiadaniu znajdowa³o siê prawie dziesiêæ lat zgromadzonych skarbów : z³oto, diamenty, bi¿uteria, przyprawy, tkaniny, drobne drewno i wiele innych. Po ciê¿kich walkach La Buse i Taylor zajêli statek i jego spektakularny ³up, szacowany na ponad 4 miliardy euro ! Virgin of the Cape zosta³a przemianowana na Le Victorieux (Zwyciêska) i sta³a siê potê¿nym nowym statkiem Oliviera Levasseura.
Narodziny mitu
W 1724 r. La Buse , wykorzystuj±c w pe³ni kartê u³askawienia oferowan± przez króla Francji zwolennikom wolno¶ci, postanowi³ przej¶æ na emeryturê do Sainle Sainte-Marie. Nigdy wiêcej piractwa! Ale odmówi³ oddania swojego skarbu, warunku królewskiej amnestii. Levasseur stara³ siê wiêc le¿eæ nisko, pracuj±c jako pilot statków w Zatoce Antongil… Ale w 1729 r. La Buse zosta³ uznany i zabrany kajdanami do Bourle Bourbona, aby go wypróbowaæ . Szybko zosta³ skazany: ¶mieræ przez powieszenie.
„Z tym, co ukry³em niedaleko st±d, móg³bym kupiæ ca³± wyspê”, rzekomo ujawni³ swojemu cholernikowi. A w dniu jego egzekucji, na szubienicy, z lin± na szyi, mówi siê, ¿e rzuci³ t³umowi tajemniczy kryptogram , krzycz±c: „Znajd¼ mój skarb, który mo¿e!”, Zaczynaj±c mit, a wraz z nim , zdumiewaj±ce poszukiwanie skarbów. Chocia¿ w 1934 roku historyk Charles de La Roncière jako pierwszy opublikowa³ t³umaczenie zakodowanej wiadomo¶ci, tekst pozostaje niezrozumia³y. Nawiasem mówi±c, czy to nawet tekst? Nawet teraz wielu ludzi próbuje rozszyfrowaæ dokument, który chce zdobyæ skarb La Buse: z Reunion na Seszele, od Mauritiusu do Rodrigues, a¿ do Juan de Nova, ka¿da wyspa na Oceanie Indyjskim jest bezpieczna i musimy znale¼æ klucz.
Wiêc ten skarb, czy to marzenie, czy rzeczywisto¶æ? Trochê obu… Chocia¿ wydaje siê ma³o prawdopodobne, aby kryptogram by³ autentyczny, zagadka i ciekawo¶æ, które wygenerowa³ przez trzy stulecia, s± bardzo realne, co czyni mit pirata La Buse, obecnie kluczow± postaci± w folklorze Oceanu Indyjskiego , trwaæ wiecznie.
Offline
Majtek
Tu jeszcze inny opis:
https://www.ancient-origins.net/history … ead-021725
Francuski pirat Olivier Levasseur pozostawi³ zadziwiaj±cy Kryptogram - Czy to prowadzi do jego dawno ukrytego skarbu ?
Olivier Levasseur (znany równie¿ pod pseudonimami „La Buse”, co oznacza „myszo³ów” lub „La Bouche”, co oznacza „Usta”) by³ francuskim piratem, który dzia³a³ w pierwszej po³owie XVIII wieku. Podczas gdy Levasseur by³ notorycznym i budz±cym strach piratem, jego najwiêksz± spu¶cizn± jest domniemany skarb, który ukry³. Przed jego egzekucj± Levasseur rzekomo ujawni³ kryptogram, gdzie przebywa jego pochowany ³up. Chocia¿ przez lata podejmowano próby rozszyfrowania zakodowanej wiadomo¶ci i wy¶ledzenia skarbu Levasseura, ¿adnemu z nich siê nie uda³o.
Od Privateering do Piracy
Olivier Levasseur urodzi³ siê w Calais w ostatnich latach XVII wieku (miêdzy 1688 a 1690 rokiem). Pochodz±cy z bogatej bur¿uazyjnej rodziny Levasseur uczêszcza³ do najlepszych szkó³ i zosta³ oficerem marynarki. Otrzyma³ list marque od króla francuskiego Ludwika XIV podczas wojny o sukcesjê hiszpañsk± i zosta³ korsarzem w s³u¿bie korony francuskiej. Twierdzono, ¿e w tym czasie Levasseur otrzyma³ bliznê na jednym oku, co spowodowa³o, ¿e za³o¿y³ na niego opaskê na oko. Nie trzeba dodawaæ, ¿e ta osobliwo¶æ Levasseur sta³a siê jedn± z najbardziej charakterystycznych cech dzisiejszych popularnych wizerunków piratów.
Pod koniec wojny Levasseur nie mia³ zamiaru zrezygnowaæ ze swojej dzia³alno¶ci, a zatem zmieni³ siê z piractwa w piractwo. Levasseur rozpocz±³ swoj± now± karierê jako cz³onek grupy Flying Gang, grupy piratów z siedzib± w Nassau na wyspie New Providence na Bahamach. Na pocz±tku 1716 r. Levasseur by³ kapitanem pirackiej strzelnicy zwanej Postillion i prawdopodobnie wspó³pracowa³ z piratami Samuelem Bellamy i Benjaminem Hornigoldem. Levasseur ostatecznie rozsta³ siê z Bellamy i Hornigoldem i przeprowadzi³ naloty na w³asn± rêkê.
Levasseur's Pirating Peers
W 1718 roku Levasseur unikn±³ schwytania przez kapitana Francisa Hume'a z HMS Scarborough u wybrze¿y La Blanquilla we wschodnich Karaibach. Mimo to pirat straci³ swój statek, a maj±c zaledwie sze¶ædziesi±t cz³onków za³ogi, uciek³ na ma³ym slupie. Levasseur i jego ludzie znale¼li siê u wybrze¿y Afryki Zachodniej i postanowili przeprowadziæ tam swoj± dzia³alno¶æ pirack±. Z³apano wiele statków, a Levasseur zosta³ ponownie wybrany na kapitana statku w 1719 roku.
W okresie, gdy Levasseur dzia³a³ u wybrze¿y Afryki Zachodniej, wspó³pracowa³ z takimi piratami jak Howell Davis, Thomas Cocklyn, John Taylor i Edward England. W 1721 roku Levasseur i Taylor zdobyli Nossa Senhora della Cabo, portugalski statek skarbowy, który siedzia³ na piaskownicy w wyniku szkód poniesionych podczas burzy. Statek nosi³ skarb zarówno biskupa Goa, jak i namiestnika portugalskiego Indi, i by³ jednym z najwiêkszych zaci±gów w historii piractwa.
Poszukiwanie skarbów z kryptogramem
Kilka lat pó¼niej Levasseur osiedli³ siê na Seszelach, wyspie u wybrze¿y Afryki Wschodniej, na Oceanie Indyjskim. W 1730 r. Levasseur zosta³ schwytany i wys³any do Saint-Denis na wyspie Reunion, gdzie zosta³ zawieszony za piractwo. Wed³ug legendy, gdy Levasseur sta³ na rusztowaniu z pêtl± na szyi, uda³o mu siê wrzuciæ kryptogram do t³umu, mówi±c im, ¿e jego skarb bêdzie nale¿a³ do osoby, która zdo³a rozszyfrowaæ jego tajn± wiadomo¶æ.
Do tej pory skarb Levasseura nie zosta³ jeszcze znaleziony. Pomimo licznych nieudanych prób odnalezienia skarbu, s± tacy, którzy po¶wiêcili swoje ¿ycie, aby je znale¼æ i nie s± jeszcze gotowi do poddania siê. Istniej± jednak pewne problemy z samym kryptogramem.
Offline
Majtek
No i nareszcie jaka¶ polska strona po¶wiêcona Levasseurowi i jego dziwnemu skarbowi - im wiêcej o tym czytam, to coraz mniej mi siê to podoba - jaka¶ mania
http://www.paranormalne.pl/tutorials/ar … a-do-dzis/
- poni¿ej zamieszczam tylko fragment dotycz±cy pirata - jak kto¶ chce szukaæ jego skarbu polecam ca³y artyku³
Kryptogram Oliviera Levasseura - zagadka nierozwi±zana do dzi¶
Pó¼nym popo³udniem 7 lipca 1730 roku na centralnym placu w Saint-Denis, stolicy nale¿±cej do Francji, a le¿±cej na Oceanie Indyjskim wyspy Reunion zgromadzi³ siê t³um ¿±dnych krwi mieszkañców miasta. I nie bez powodu, jako ¿e punktualnie na 17:00 zaplanowano publiczn± egzekucjê znienawidzonego pirata, Oliviera Levasseura. Ale bez cienia w±tpliwo¶ci nikt z widzów tej jak¿e atrakcyjnej rozrywki, idealnej wrêcz na ch³odne, lipcowe, pi±tkowe popo³udnie nie zdawa³ sobie sprawy, ¿e wydarzenia, jakie mia³y nast±piæ ju¿ za kilka minut bêd± stanowiæ jedn± z zagadek, której rozwi±zania nie zdo³ano znale¼æ przez blisko 300 kolejnych lat.
Kim by³ Oliver Levasseur?
O przesz³o¶ci samego Oliviera Levasseura wiemy stosunkowo niewiele. Urodzi³ siê w prawdopodobnie do¶æ zamo¿nej rodzinie gdzie¶ w latach pomiêdzy 1688, a 1697. W 1713 roku z r±k samego Króla S³oñce, czyli Ludwika XIV otrzyma³ list kaperski, na mocy którego móg³ prowadziæ bez ograniczeñ dzia³alno¶æ korsarsk± na rzecz Francji. Levasseur skwapliwie korzysta³ z nadanych mu przywilejów, jednak ju¿ rok pó¼niej wojna o sukcesjê hiszpañsk± zosta³a zakoñczona, a list kaperski utraci³ wa¿no¶æ.
Olivier Levasseur na tyle jednak zasmakowa³ w swoich ostatnich zajêciach, ¿e bez mrugniêcia okiem zlekcewa¿y³ rozkazy królewskie i zamiast wróciæ do Francji, postanowi³ wraz ze swoim okrêtem i za³og± do³±czyæ do pirackiej floty Benjamina Hornigolda. Po roku udanej wspó³pracy zmieni³ barwy klubowe opuszczaj±c Hornigolda i do³±czaj±c do innego znanego pirata, jakim by³ Samuel Bellamy. Od 1719 roku Levasseur postanowi³ operowaæ na zasadzie wolnego strzelca wspó³pracuj±c okazjonalnie z Howellem Davisem oraz Thomasem Cocklynem, a tak¿e innymi prominentnymi postaciami z pirackiego pó³¶wiatka. Sposób jego dzia³ania oparty na b³yskawicznych atakach z zaskoczenia z wykorzystaniem szybkich i zwinnych, choæ s³abo uzbrojonych okrêtów (jego ulubionym by³a brygantyna Le Victorieux) spowodowa³ nadanie Levasseurowi przydomka Le Buse, czyli “Myszo³ów”. Warto go zapamiêtaæ, gdy¿ jego znajomo¶æ przyda siê nieco pó¼niej.
Za³oga zbirów pod przywództwem Levasseura skupia³a siê pocz±tkowo na napadach i pl±drowaniu niewielkich miasteczek, ich ³upem pad³y miêdzy innymi Ouidah i pomniejsze skupiska ludno¶ci. Nie gardzili tak¿e statkami handlowymi, jednak z uwagi na operowanie w rejonach Madagaskaru w ich rêce wpada³y stosunkowo niedu¿e jednostki - zatem z wielkimi sukcesami i bogactwami bywa³o raczej krucho. W rzeczonym okresie najwiêksz± zdobycz± Levasseura by³ holenderski statek Laccadives, warto¶æ zdobytych ³upów wynios³a wtedy 75 tys. ówczesnych funtów (co stanowi równowarto¶æ ok. 15 milionów euro). By³o to wprawdzie sum± wystarczaj±c± na nieco wiêcej, ni¿ tylko na waciki, ale i tak dalek± od oczekiwañ za³ogi i samego Levasseura.
W miêdzyczasie Levasseur utraci³ wzrok w prawym oku, uszkodzonym wiele lat wcze¶niej podczas jednej z utarczek. Zacz±³ od tego momentu nosiæ czarn± przepaskê na oku, która wkrótce sta³a siê jego znakiem rozpoznawczym i w³a¶ciwie obok papugi, haka zamiast d³oni i drewnianej nogi dzi¶ stanowi nieod³±czny atrybut ka¿dego stereotypowego pirata.
Skarby, skarby, skarby...
Jednak w koñcu szczê¶cie dopisa³o francuskiemu piratowi. Jego wspó³pracownik, dowódca drugiego z okrêtów tej najmniejszej mo¿liwej floty pirackiej, John Taylor dostrzeg³ pewnego dnia na horyzoncie sylwetkê ogromnego statku. Oczywi¶cie wzbudzi³a ona ¿ywe zainteresowanie obu kapitanów, po uwa¿nym zlustrowaniu obiektu okaza³o siê, ¿e nie jest to zwyk³y statek handlowy, a uzbrojony po zêby gigantyczny portugalski galeon (informacja dodatkowa: drugi po okrêtach liniowych w hierarchii pod wzglêdem wielko¶ci i si³y ognia okrêt bojowy ówczesnej epoki) Nossa Senhora do Cabo. Obu piratom a¿ za¶wieci³y siê oczy...
… jednak zdroworozs±dkowa analiza sytuacji wykaza³a niezbyt zachêcaj±c± dysproporcjê si³. Portugalski okrêt dysponowa³ 72 dzia³ami, natomiast po³±czone si³y okrêtów Levasseura oraz Taylora mog³y wystawiæ jedynie 26 dzia³, do tego o wiele mniejszego kalibru - czyli o mniejszej sile ra¿enia i co wa¿niejsze, krótszym zasiêgu. Mówi±c obrazowo, klasyczny atak na portugalski okrêt wymaga³ podp³yniêcia na odleg³o¶æ, z której pojedyncza salwa wszystkich 72 dzia³ galeonu pozostawi³aby po obu pirackich okrêtach jedynie mgliste wspomnienie i trochê szmatek nadaj±cych siê najwy¿ej na chusteczki. Gdyby w oceanach ¿y³y bobry, z pewno¶ci± by³yby tak¿e zachwycone takim obrotem spraw z racji ³atwego dostêpu do mnóstwa u¿ytecznych dla nich szczap i drewienek
Jednak gdy ju¿ fortuna zaczê³a Levasseurowi sprzyjaæ, to na ca³ego. Po szybkim zapoznaniu siê z sytuacj± okaza³o siê, ¿e Nossa Senhora do Cabo zosta³a bardzo powa¿nie uszkodzona podczas niedawnego sztormu, stoi na kotwicy, a ¿eby uchroniæ okrêt przed zatoniêciem, za³oga zosta³a zmuszona do wyrzucenia za burtê ca³ego niepotrzebnego obci±¿enia... do którego zaliczono tak¿e wszystkie 72 dzia³a. Piratom niewiele wiêcej do szczê¶cia by³o potrzeba, zatem zabrali siê do dzie³a i w niespe³na godzinê opanowali galeon bez jednego choæby wystrza³u i bez ofiar w ludziach. Warto tutaj dodaæ, ¿e na kanwie tych wydarzeñ Robert Louis Stevenson stworzy³ swoj± najbardziej znan± powie¶æ zatytu³owan± “Wyspa skarbów”,
Skoro powiedzia³o siê A, trzeba tak¿e powiedzieæ B - zatem portugalska za³oga otrzyma³a propozycjê nie do odrzucenia w postaci zamustrowania siê na szalupach wios³owych i wyruszenia nastêpnie w krótki rejs na le¿±c± nieopodal wyspê Reunion. Obaj kapitanowie udali siê natomiast na inspekcjê ³adowni. Tutaj okaza³o siê, ¿e los w dalszym ci±gu zdecydowa³ siê spogl±daæ na nich ³askawym okiem. Nossa Senhora do Cabo transportowa³a niezliczone wrêcz ilo¶ci sztab z³ota i srebra, wory pe³ne diamentów, rubinów i szmaragdów, a tak¿e legendarny artefakt templariuszy, czyli p³on±cy krzy¿ z Goa i mnóstwo innych cennych rzeczy. Do¶æ rzec, ¿e warto¶æ zrabowanych z Nossa Senhora do Cabo skarbów szacuje siê obecnie na co najmniej 2 miliardy euro - a s± to szacunki bardzo ostro¿ne z racji braku oficjalnych listów przewozowych i z pewno¶ci± zani¿one co najmniej dwukrotnie, albo i bardziej.
W ka¿dym razie ka¿dy z cz³onków za³ogi okrêtów pirackich otrzyma³ swoj± czê¶æ ³upu wynosz±c± ówczesne 50 tysiêcy funtów (równowarto¶æ oko³o 10 milionów euro) oraz gar¶æ diamentów. Przewa¿aj±ca wiêkszo¶æ skarbu zosta³a jednak zagarniêta przez Levasseura jako dowódcê tej grupy piratów.
Na scenê wkracza tajemniczy kryptogram
W 1724 roku rz±d Francji og³osi³ amnestiê dla wszystkich piratów dzia³aj±cych na Oceanie Indyjskim, zatem Olivier Levasseur podj±³ próbê negocjacji z gubernatorem Reunion celem uzyskania u³askawienia. Spali³y one na panewce, jako ¿e gubernator za¿±da³ zwrotu ³upów z portugalskiego galeonu, Levasseur zerwa³ wiêc wszelkie próby porozumienia i znikn±³. Najpierw ukrywa³ siê na Seszelach, a nastêpnie w ró¿nych miejscach na Madagaskarze, prowadz±c dalej pirack± dzia³alno¶æ - jednak ju¿ bez równie spektakularnych sukcesów, co w przypadku Nossa Senhora do Cabo.
Noga mu siê powinê³a na pocz±tku 1730 roku, zosta³ bowiem schwytany. Istnieje kilka ró¿nych wersji wydarzeñ zwi±zanych z pojmaniem pirata, mniej lub bardziej romantycznych. Jednak wiêkszo¶æ poszlak wskazuje na to, ¿e kariera francuskiego korsarza zakoñczy³a siê w do¶æ przyziemny (i to dos³ownie) sposób - najprawdopodobniej znaleziono go bowiem pijanego w sztok i le¿±cego twarz± do ziemi w rynsztoku przed jedn± z tawern w Fort Dauphin na Madagaskarze. Policjanci szybko rozpoznali w tej postaci poszukiwanego od dawna pirata i doprowadzili pod oblicze sprawiedliwo¶ci.
S±d dzia³a³ szybko - kara ¶mierci przez powieszenie. Wyrok mia³ zostaæ wykonany 7 lipca 1730 roku o godzinie 17:00 na centralnym placu w stolicy Reunion, Saint-Denis. I zosta³ wykonany bez przeszkód, z jednym tylko wydarzeniem odbiegaj±cym nieco od powszechnie przyjêtej procedury wieszania skazanego.
Otó¿ na kilka sekund przed zwolnieniem szubienicy Olivier Levasseur wyplu³ z ust w t³um widzów zwitek papieru wykrzykuj±c przy tym:
Olivier Levasseur napisa³
“Mes trésors à qui saura comprendre!”
Mo¿na to przet³umaczyæ w przybli¿eniu jako “Mój skarb nale¿y do tego, kto to zrozumie!”.
Ten zwitek papieru zawiera³ zaszyfrowan± wiadomo¶æ utworzon± przez samego Levasseura. Mo¿na domniemywaæ, ¿e dotyczy ona lokalizacji pozosta³o¶ci ³upów zdobytych przez Francuza... domniemania te wynikaj± z tego, ¿e do dzi¶ wiadomo¶ci tej nie uda³o siê nikomu rozszyfrowaæ. Rzecz jasna przez 300 lat podejmowano mnóstwo prób, jednak bez wiêkszych skutków.
Offline
Majtek
No i kolejne wie¶ci dotycz±ce skarbu Levasseur'a - czy nie za du¿o tego ?
https://scroll.in/magazine/833812/pirat … to-be-made
Piraci, z³oto i duchy: po³±czenie „Wyspy Skarbów” i indyjskiego miasta Goa - to film czekaj±cy na realizacjê
Prawdziwa tajemnica, która sprawia, ¿e Kod Da Vinci wygl±da jak dzieciêca uk³adanka.
Wiêkszo¶æ z nas dorasta³a z opowie¶ci± o Wyspie skarbów Roberta Louisa Stevensona (1883), z jego opowie¶ci± o „korsarzach i zakopanym z³ocie”. Tu zaczyna siê wiele stereotypów na temat piratów, a Long John Silver wy³ania siê jako stereotypowy pirat w naszej wyobra¼ni.
Niedawno dowiedzia³em siê o zwi±zku opowie¶ci z Go±. W¶ród kilku historycznych aluzji do prawdziwych piratów i piratów, Stevenson przytacza równie¿ (poprzez postaæ Longa Johna Silvera) statek zwany "The Viceroy of the Indies" p³yn±cy z Goa i zabrany przez prawdziwego pirata Edwarda Englanda (1685-1721) na wybrze¿u Malabar, kiedy John Silver s³u¿y³ wraz z Angli± na pok³adzie swojego pirackiego statku Cassandra.
W prawdziwym ¿yciu nie by³o statku zwanego "The Viceroy of the Indies", ale nadal istniej± pewne podstawy faktyczne do w³±czenia go do opowie¶ci Stevensona. W kwietniu 1721 r., Kiedy mia³o miejsce jedno z najwiêkszych zarejestrowanych piractw, nieszczêsn± ofiar± by³a wielka, 700-tonowa portugalska galeon Nossa Senhora do Cabo e São Pedro de Alcântara (okre¶lana tak¿e jako Virgem do Cabo lub La Vierge du Cap in Francuski). By³ mocno obci±¿ony „bogactwem ca³ej wicekrólestwa Goa”. Piratami, którzy przewodzili napadami z Cassandry, byli John Taylor (pierwotnie zastêpca Englanda, ale England zosta³ wysadzony na bezludnej wyspie (marooned) na Mauritiusie w wyniku nieporozumienia), a Olivier Levasseur (1688-1730), który nazywa³ siê La Buse lub The Buzzard lub czasami La Bouche, The Mouth, za jego bezwzglêdno¶æ i szybkie ataki.
Wyspa skarbów George'a Wyliego Hutchinsona.
W¶ród kilku wybitnych pasa¿erów na pok³adzie statku byli arcybiskup Goa (patriarcha Indii Wschodnich) Dom Sebastião de Andrade oraz ustêpuj±cy namiestnik Goa Dom LuÃs Carlos Inácio Xavier de Meneses, pi±ty hrabia Ericeira. Co ciekawe, ten ostatni powróci³by do Goa w 1741 r. (Z dodatkowym tytu³em pierwszego markiza Louriçal) na drug± kadencjê jako wicekról, aby umrzeæ w biurze zaledwie rok pó¼niej. Stevenson po³±czy³ tytu³ arcybiskupa i namiestnika, aby ochrzciæ fikcyjny statek Silvera jako "The Viceroy of the Indies".
Hrabia Ericeira
Skarb na pok³adzie wliczaj±c sztaby srebra i z³ota, dziesi±tki skrzyñ pe³nych z³otych gwinei, pere³, diamentów i innych kamieni szlachetnych, jedwabiu, przypraw, dzie³ sztuki i regaliów ko¶cielnych szczególnie z katedry Se. Skarb by³ tak rozleg³y, ¿e piraci pozwolili pasa¿erom po prostu zachowaæ przy sobie osobiste kosztowno¶ci i uwolnili ich z nimi, co jest zjawiskiem nietypowym dla piractwa. W ujêciu pieniê¿nym wp³ywy oszacowano na 875 000 funtów, choæ niektórzy zawy¿aj± je do 1 miliona funtów , inni do fantastycznego miliarda funtów , a jeszcze inni do 400 milionów funtów. Nadal jest uwa¿any za najwiêkszy napad w historii piractwa. (patrz: https://www.goldenageofpiracy.org/histo … o-cabo.php)
Incydent pomóg³ relacjom Luso-Francuzów, jako gubernator Burbonu, Beauvolier de Courchant, zapewni³ uwolnienie hrabiego Ericeiry i jego ¶wity i zapewni³ im schronienie na wiele miesiêcy, przed przeniesieniem ich do Mozambiku. Wynikaj±ce z tego serdeczne stosunki miêdzy Goa i Pondicherry otworzy³y francuskie okrêty do Goa w celu dokonania napraw, ale nie w celach handlowych, a statkom z Compagnie des Indes pozwolono i¶æ i zabraæ niewolników w Mozambiku. Ale hrabia Ericeira zosta³ przyjêty w hañbie w Lizbonie i wygnany z wyroku s±du na 10 lat.
Szczê¶cie
Ale jak taki ³up spad³ na piratów? Niektóre relacje mówi±, ¿e galeon zosta³ uszkodzony w czasie burzy, a za³oga zmuszona by³a zatopiæ wszystkie swoje 72 armaty, aby unikn±æ wywrócenia, i musia³a zakotwiczyæ siê na wyspie Bourbon (dzi¶ Reunion) na Oceanie Indyjskim, aby poddaæ siê naprawom. Statek zosta³ wiêc pokonany w nierównej walce, podobnie jak wiêkszo¶æ za³ogi na l±dzie.
W¶ród kosztowno¶ci Ko¶cio³a by³ P³omienny lub Ognisty Krzy¿ Goa , tak zwany ze wzglêdu na jego jasno¶æ, poniewa¿ uwa¿ano, ¿e jest wykonany z czystego z³ota, inkrustowany diamentami, rubinami i szmaragdami. Zosta³ opisany jako maj±cy siedem stóp wysoko¶ci i tak ciê¿ki, ¿e potrzebowa³ trzech mê¿czyzn, aby przenie¶æ go na statek Levasseura.
Piraci powrócili, oszo³omieni dos³ownie, szczê¶ciem do bazy na Madagaskarze. W jednej wersji stwierdza siê, ¿e spalili swój w³asny statek Cassandra (inne konto mówi, ¿e Taylor wzi±³ Cassandrê dla siebie ) i ochrzci³ ich nowo nabytego statku Victorious (le Victorieux) . £up zosta³ podzielony, a Le Buse trzyma³ statek i Ognisty Krzy¿ Goa.
Ale co to za historia piracka, chyba ¿e wiemy, gdzie ukryty jest skarb?
„Znajd¼ mój skarb”
W 1722 roku Taylor i Levasseur rozeszli siê po k³ótni . Taylor uda³ siê na Karaiby, a nastêpnie do Panamy, gdzie on i jego za³oga zostali u³askawieni (najprawdopodobniej po otrzymaniu du¿ej ³apówki) przez gubernatora Portobello w zamian za Kasandrê.
Levasseur przedstawia jeszcze ciekawsz± historiê: rozwa¿a³ podjêcie amnestii przez rz±d francuski wobec wszystkich piratów, którzy zrezygnowaliby z zawodu. Ale Francuzi chcieli zbyt wiele ³upów dla upodobañ Levasseura, wiêc osiedli³ siê incognito na Seszelach, dopóki nie zosta³ znaleziony przez ³owcê nagród. Zosta³ schwytany w pobli¿u Fortu Dauphin na Madagaskarze i powieszony za piractwo o 17:00 w dniu 7 lipca 1730 r. W Saint-Denis, Reunion .
W umieraj±cej teatralnym gestem, rzekomo rzuci³ papier z szyfrogramu 17 linii na t³um, wykrzykuj±c „Znajd¼ mój skarb, wy, którzy mog± go zrozumieæ!” Wiele w±tpliwo¶ci, ¿e mog³oby to byæ mo¿liwe: wiêkszo¶æ zas³ony nast±pi³ o ¶wicie, a nie na zmierzch i by³by niezwykle trudny dla wiê¼nia z rêkami zwi±zanymi, aby móc wykonaæ taki gest.
Ale to, co nastêpuje, to prawdziwa tajemnicza saga, która umieszcza Kod Da Vinci w cieniu, i to jest do¶æ zaskakuj±ce, ¿e nie przyci±gnê³o uwagi Hollywood. Szyfry, kody i wskazówki dotycz± Zodiaku, Obojczyków Salomona i Dwunastu Prac Herkulesa .
Skarb wci±¿ nie zosta³ znaleziony, chocia¿ poszukiwacze skarbów s± kusz±co blisko.
Epitafium do grobowca Levasseura w Saint-Denis ma czaszkê i skrzy¿owane piszczele, pod którym czytamy: „Oliver Levassuer dit La Buse - pirat, cumeur des Mers du Sud, Executé à Saint-Paul 1730”. Sta³o siê ¶wi±tyni± dla tych, którzy wierz±, ¿e jego duch wci±¿ ma nadprzyrodzone moce.
Offline