Ogłoszenie

Ahoj Kamraci od dzi¶ nasze forum rusza oficjalnie! W miarê mojego zarz±dzania nim bêdzie siê rozbudowywaæ i zmieniaæ. Sugestie mile widziane.



K.K.

#1 2019-06-17 14:05:53

chrisopherkaplan

Majtek

Zarejestrowany: 2011-06-26
Posty: 86

Pirackie monety

Witam po d³ugiej nieobecno¶ci - zak³adam ten w±tek, bo zawsze ciekawi³y mnie pieni±dze i monety, które rabowali piraci na zdobywanych statkach.
Pierwsze fascynacje tym tematem zaczê³y siê, gdy czyta³em Wyspê Skarbów R.L. Sevensona (recenzja: http://www.piracivictory.pun.pl/viewtopic.php?id=85.

Na pocz±tek dwa cytaty z tej Powie¶ci (¼ród³o: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura … arbow.html

http://www.gutenberg.org/files/120/120-h/images/0059.jpg

I. Cytat z fragmentu, gdy Jim Hawkins wraz matk± przeszukuj± skrzyniê Billy Bons'a, przed atakiem na szynk "Admiral Benbow"
"Dotychczas oprócz srebra i drobiazgów nie znale¼li¶my niczego, co by mog³o przedstawiaæ jak±¶ warto¶æ ....... ujrzeli¶my ostatnie przedmioty znajduj±ce siê na dnie skrzyni: paczkê owiniêt± w ceratê i wygl±daj±c± na plik papierów oraz worek z p³ótna ¿aglowego, który przy poruszeniu odezwa³ siê brzêkiem z³ota.

— Poka¿ê tym ³ajdakom, ¿e jestem uczciw± kobiet± — o¶wiadczy³a matka. — Odbiorê swój d³ug i ani grosza wiêcej. Trzymaj sakiewkê pani Crossleyowej! — I zabra³a siê do obliczania z worka kapitañskiego sumy, któr± by³ nam winien; przeliczone pieni±dze przesypywa³a do sakiewki trzymanej przez mnie.

By³o to zajêcie ¿mudne i uci±¿liwe, gdy¿ pieni±dze pochodzi³y z ró¿nych krajów i by³y rozmaitej wielko¶ci: by³y tam i dublony, i luidory, gwinee, talary i nie wiem ju¿ jakie inne monety, wszystko zmieszane pospo³u. Na domiar z³ego gwinee, na których jedynie zna³a siê moja matka, spotyka³o siê prawie ¿e najrzadziej.

II. Cytat z fragmentu, gdy po pokonaniu piratów, bohaterowie ³aduj± skarb na "Hispaniolê", a Jim Hawkins przelicza i segreguje monety.

http://www.gutenberg.org/files/120/120-h/images/0317m.jpg

"...w ustronnym k±cie, blado o¶wietlonym odb³yskami ognia, spostrzeg³em wielkie kupy pieniêdzy i czworoboczne s±gi sztab z³ota. To by³ skarb Flinta, na którego poszukiwanie przyjechali¶my z tak daleka i który zosta³ okupiony ¿yciem siedemnastu ludzi z za³ogi „Hispanioli”. .... Ja, poniewa¿ nie nadawa³em siê bardzo do noszenia, mia³em przez dzieñ ca³y zajêcie w jaskini i wsypywa³em bit± monetê do worków od sucharów.
By³ to dziwny zbiór, z ró¿norodno¶ci znaków menniczych podobny do maj±tku Billa Bonesa, lecz wielokrotnie wiêkszy i bardziej urozmaicony, tak ¿e chyba nigdy w ¿yciu nie zazna³em tyle przyjemno¶ci, co wówczas przy sortowaniu tych pieniêdzy. Znajdowa³y siê tu monety angielskie, francuskie, hiszpañskie, portugalskie, d¿ord¿e i ludwiki, dublony i dwugwinee, luidory i cekiny, wizerunki wszystkich królów europejskich z ostatniego stulecia, dziwaczne blaszki wschodnie, na których desenie wygl±da³y jak popl±tane sznurki lub strzêpy pajêczyny, monety okr±g³e i kwadratowe, przedziurawione w ¶rodku, jak gdyby do noszenia ich na szyi — niemal wszystkie rodzaje monet, jakie tylko istnia³y na Ziemi, mie¶ci³y siê w tym zbiorowisku. Co siê tyczy ilo¶ci, jestem przekonany, ¿e by³o ich tyle, co li¶ci jesieni±, tak i¿ krzy¿e bola³y mnie od schylania siê, a palce od ci±g³ego przebierania.

Jak widaæ nawet z powy¿szego, by³o to  niezmierne zbiorowisko ró¿norodnych monet, które fascynowa³o zarówno Jima jak i po latach mnie. Poni¿sze posty bêd± nawi±zywa³y do tej fascynacji, mo¿e dadz± tak¿e obraz tej ró¿norodno¶ci wszystkim czytaj±cym te posty.

ps.
dla wyja¶nienia (pokrótce, w nastêpnych postach mo¿e nieco wiêcej o ró¿nych nomina³ach z³otych i srebrnych monet):

- dublon, to z³ota moneta o warto¶ci dwu z³otych hiszpañskich pistoli (w nastêpnych postach mo¿e nieco wiêcej o ró¿nych nomina³ach z³otych i srebrnych monet)
- luidor - francuska z³ota moneta (fr. Louis d'or), równa hiszpañskiemu pistolowi, do 1640 roku znana jako "z³ote écu" (do reformy monetarnej Ludwika XIII)
- gwinea, angielska z³ota moneta równa 21 szylingom (funt mia³ ich 20), bita przez Karola II, od 1663 r. ze z³ota pozyskiwanego Afryce z obszaru Gwinei
- talar - nazwa ta zosta³a zaproponowana przez t³umacza, na okre¶lenie u¿ywanej w angielskim oryginale powie¶ci monecie zwanej "piece of eight". By³a to srebrna moneta (zwana tak¿e czasami "monet± piratów") o warto¶ci 8 hiszpañskich srebrnych reali. Jej ¶rodkowo europejskim odpowiednikiem by³ w³a¶nie srebrny talar. Najbardziej rozpowszechniona w epoce nowo¿ytnej moneta srebrna, u¿ywana praktycznie (np. z dodatkowym stemplem) na ca³ym ¶wiecie, od Ameryki po Chiny. W Stanach zjednoczonych do 1857 roku jako moneta obiegowa, zast±piona pó¼niej, odpowiadaj±cym jej srebrnym amerykañskim dolarem - st±d te¿ inna nazwa tej monety jako "hiszpañski dolar".
- dzord¿ - tak¿e "wynalazek t³umacza", na okre¶lenie z³otych angielskich monet, na których widnia³a podobizna króla Jerzego Hannowerskiego
- ludwik - polska nazw luidora. W oryginale angielskim w tym miejscu tekstu wystêpowa³o s³owo "moidors", czyli moidory (port. moeda de ouro – dos³. „z³ota moneta”) - moedore, zwane potocznie moidor'em wprowadzi³ do obiegu król Portugalii Jan IV Odnowiciel po 1640 r. gdy Portugalia odzyska³a niepodleg³o¶ci w oparciu o zasoby z³ota brazylijskiego.
- cekin (ang. sequin) - z³ota moneta w³oska, której nazwa pochodzi od arabskiego s³owa "sikka" (tj. moneta bita w matrycy). W europie centralnej jej odpowiednikiem by³ z³oty dukat, st±d te¿ nazywana by³a "dukatem weneckim". Bardzo rozpowszechniony w Europie i na ¶wiecie, szczególnie w krajach arabskich i imperium ottomañskim. St±d czêsto zdobywana przez piratów grasuj±cych w basenie Oceanu Indyjskiego.


Fifteen men on the Dead Man's Chest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!
Drink and the devil had done for the rest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!

Offline

 

#2 2019-06-18 10:00:44

chrisopherkaplan

Majtek

Zarejestrowany: 2011-06-26
Posty: 86

Re: Pirackie monety

https://www.pirategoldcoins.com/uploads/1/7/3/0/17301730/published/weebly-banner_4.png

To ciekawa stronka po¶wiêcona ró¿nego rodzaju monetom, którymi piraci przynajmniej teoretycznie mogli siê spotkaæ podczas swoich "wyczynów" na wszystkich morzach i oceanach.

Stronka bardzo ciekawa graficznie - natomiast jej zawarto¶æ, wg. mnie jet jeszcze niewystarczaj±ca - dla przyk³adu - podstrona dotycz±ca opisu historii wraków, z których wydobyto przewo¿one monety zawiera jedynie 6 przyk³adów takich wraków (i to moim zdaniem, choæ zdobione grafika, to tekstu zdecydowanie za ma³o): Atocha 1622, The 1715 Fleet, Santa Margerita, San Jose 1708, Nuestra Senora de La Luz i El Capitana Shipwreck 1654.

Choæ z za³o¿enia (i nazwy !) strona mia³ byæ poswiêcona z³otym monetom, to s± tam tak¿e opisy monet srebrnych.
Lecz opisów wci±¿ ma³o - bardziej jako stronka nastawiona na handel monetami - podstaw± s± odno¶niki do ebay'a.

Tym nie mniej na pocz±tek i wizualnie jest ciekawa.

Specjalnie nie polecam, ale i nie zniechêcam.


Fifteen men on the Dead Man's Chest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!
Drink and the devil had done for the rest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!

Offline

 

#3 2019-06-18 10:18:50

chrisopherkaplan

Majtek

Zarejestrowany: 2011-06-26
Posty: 86

Re: Pirackie monety

http://www.ancientresource.com/images/elements/ancientresllc_hm.jpg

http://www.ancientresource.com/

Stronka po¶wiêcona g³ównie monetom staro¿ytno¶ci i wczesnego ¶redniowiecza, ale ma te¿ podstronkê po¶wiêcon± monetom wydobywanym z wraków zatopionych w epoce piratów - w tym jednak g³ównie z basenu Morza Karaibskiego i to tylko niektórych wraków, jak Consolacion, Atocha, San Jose, 1715 Fleet

http://www.ancientresource.com/images/pirate-shipwreck-treasure/consolacion-0301b.jpg
http://www.ancientresource.com/lots/shi … coins.html

Równie¿ podobnie jak strona poprzednia odnosi siê do gie³d monet, ale ju¿ nie tak "nachalnie". W¶ród prezentowanych egzemplarzy wiele ma swoje ¼ród³o w zbiorach i stronie Daniela Franka Sedwicka, o którym napiszê poni¿ej https://www.sedwickcoins.com/

Na koñcu podstronki "pirackiej" znajduj± siê zbiory orientalne, ale raczej epoki ju¿ post-pirackiej.

Opisywany zbiór "piracki" ciekawy, ale raczej ograniczony do W±skiej grupy statków i basenu Morza Karaibskiego - a piraci wszak dzia³ali na wielu morzach i oceanach.


Fifteen men on the Dead Man's Chest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!
Drink and the devil had done for the rest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!

Offline

 
Forum stworzone dla mi³o¶ników morza, ¿eglarstwa, szant ale przede wszystkim Piratów!

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.014 seconds, 7 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bractwothralla.pun.pl www.adm-wsei.pun.pl www.narutowarsmax.pun.pl www.gra-megaman.pun.pl www.is.pun.pl