Ogłoszenie

Ahoj Kamraci od dziś nasze forum rusza oficjalnie! W miarę mojego zarządzania nim będzie się rozbudowywać i zmieniać. Sugestie mile widziane.K.K.

#1 2019-06-17 16:05:53

chrisopherkaplan

Majtek

Zarejestrowany: 2011-06-26
Posty: 86

Pirackie monety

Witam po długiej nieobecności - zakładam ten wątek, bo zawsze ciekawiły mnie pieniądze i monety, które rabowali piraci na zdobywanych statkach.
Pierwsze fascynacje tym tematem zaczęły się, gdy czytałem Wyspę Skarbów R.L. Sevensona (recenzja: http://www.piracivictory.pun.pl/viewtopic.php?id=85.

Na początek dwa cytaty z tej Powieści (źródło: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura … arbow.html

http://www.gutenberg.org/files/120/120-h/images/0059.jpg

I. Cytat z fragmentu, gdy Jim Hawkins wraz matką przeszukują skrzynię Billy Bons'a, przed atakiem na szynk "Admiral Benbow"
"Dotychczas oprócz srebra i drobiazgów nie znaleźliśmy niczego, co by mogło przedstawiać jakąś wartość ....... ujrzeliśmy ostatnie przedmioty znajdujące się na dnie skrzyni: paczkę owiniętą w ceratę i wyglądającą na plik papierów oraz worek z płótna żaglowego, który przy poruszeniu odezwał się brzękiem złota.

— Pokażę tym łajdakom, że jestem uczciwą kobietą — oświadczyła matka. — Odbiorę swój dług i ani grosza więcej. Trzymaj sakiewkę pani Crossleyowej! — I zabrała się do obliczania z worka kapitańskiego sumy, którą był nam winien; przeliczone pieniądze przesypywała do sakiewki trzymanej przez mnie.

Było to zajęcie żmudne i uciążliwe, gdyż pieniądze pochodziły z różnych krajów i były rozmaitej wielkości: były tam i dublony, i luidory, gwinee, talary i nie wiem już jakie inne monety, wszystko zmieszane pospołu. Na domiar złego gwinee, na których jedynie znała się moja matka, spotykało się prawie że najrzadziej.

II. Cytat z fragmentu, gdy po pokonaniu piratów, bohaterowie ładują skarb na "Hispaniolę", a Jim Hawkins przelicza i segreguje monety.

http://www.gutenberg.org/files/120/120-h/images/0317m.jpg

"...w ustronnym kącie, blado oświetlonym odbłyskami ognia, spostrzegłem wielkie kupy pieniędzy i czworoboczne sągi sztab złota. To był skarb Flinta, na którego poszukiwanie przyjechaliśmy z tak daleka i który został okupiony życiem siedemnastu ludzi z załogi „Hispanioli”. .... Ja, ponieważ nie nadawałem się bardzo do noszenia, miałem przez dzień cały zajęcie w jaskini i wsypywałem bitą monetę do worków od sucharów.
Był to dziwny zbiór, z różnorodności znaków menniczych podobny do majątku Billa Bonesa, lecz wielokrotnie większy i bardziej urozmaicony, tak że chyba nigdy w życiu nie zaznałem tyle przyjemności, co wówczas przy sortowaniu tych pieniędzy. Znajdowały się tu monety angielskie, francuskie, hiszpańskie, portugalskie, dżordże i ludwiki, dublony i dwugwinee, luidory i cekiny, wizerunki wszystkich królów europejskich z ostatniego stulecia, dziwaczne blaszki wschodnie, na których desenie wyglądały jak poplątane sznurki lub strzępy pajęczyny, monety okrągłe i kwadratowe, przedziurawione w środku, jak gdyby do noszenia ich na szyi — niemal wszystkie rodzaje monet, jakie tylko istniały na Ziemi, mieściły się w tym zbiorowisku. Co się tyczy ilości, jestem przekonany, że było ich tyle, co liści jesienią, tak iż krzyże bolały mnie od schylania się, a palce od ciągłego przebierania.

Jak widać nawet z powyższego, było to  niezmierne zbiorowisko różnorodnych monet, które fascynowało zarówno Jima jak i po latach mnie. Poniższe posty będą nawiązywały do tej fascynacji, może dadzą także obraz tej różnorodności wszystkim czytającym te posty.

ps.
dla wyjaśnienia (pokrótce, w następnych postach może nieco więcej o różnych nominałach złotych i srebrnych monet):

- dublon, to złota moneta o wartości dwu złotych hiszpańskich pistoli (w następnych postach może nieco więcej o różnych nominałach złotych i srebrnych monet)
- luidor - francuska złota moneta (fr. Louis d'or), równa hiszpańskiemu pistolowi, do 1640 roku znana jako "złote écu" (do reformy monetarnej Ludwika XIII)
- gwinea, angielska złota moneta równa 21 szylingom (funt miał ich 20), bita przez Karola II, od 1663 r. ze złota pozyskiwanego Afryce z obszaru Gwinei
- talar - nazwa ta została zaproponowana przez tłumacza, na określenie używanej w angielskim oryginale powieści monecie zwanej "piece of eight". Była to srebrna moneta (zwana także czasami "monetą piratów") o wartości 8 hiszpańskich srebrnych reali. Jej środkowo europejskim odpowiednikiem był właśnie srebrny talar. Najbardziej rozpowszechniona w epoce nowożytnej moneta srebrna, używana praktycznie (np. z dodatkowym stemplem) na całym świecie, od Ameryki po Chiny. W Stanach zjednoczonych do 1857 roku jako moneta obiegowa, zastąpiona później, odpowiadającym jej srebrnym amerykańskim dolarem - stąd też inna nazwa tej monety jako "hiszpański dolar".
- dzordż - także "wynalazek tłumacza", na określenie złotych angielskich monet, na których widniała podobizna króla Jerzego Hannowerskiego
- ludwik - polska nazw luidora. W oryginale angielskim w tym miejscu tekstu występowało słowo "moidors", czyli moidory (port. moeda de ouro – dosł. „złota moneta”) - moedore, zwane potocznie moidor'em wprowadził do obiegu król Portugalii Jan IV Odnowiciel po 1640 r. gdy Portugalia odzyskała niepodległości w oparciu o zasoby złota brazylijskiego.
- cekin (ang. sequin) - złota moneta włoska, której nazwa pochodzi od arabskiego słowa "sikka" (tj. moneta bita w matrycy). W europie centralnej jej odpowiednikiem był złoty dukat, stąd też nazywana była "dukatem weneckim". Bardzo rozpowszechniony w Europie i na świecie, szczególnie w krajach arabskich i imperium ottomańskim. Stąd często zdobywana przez piratów grasujących w basenie Oceanu Indyjskiego.


Fifteen men on the Dead Man's Chest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!
Drink and the devil had done for the rest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!

Offline

 

#2 2019-06-18 12:00:44

chrisopherkaplan

Majtek

Zarejestrowany: 2011-06-26
Posty: 86

Re: Pirackie monety

https://www.pirategoldcoins.com/uploads/1/7/3/0/17301730/published/weebly-banner_4.png

To ciekawa stronka poświęcona różnego rodzaju monetom, którymi piraci przynajmniej teoretycznie mogli się spotkać podczas swoich "wyczynów" na wszystkich morzach i oceanach.

Stronka bardzo ciekawa graficznie - natomiast jej zawartość, wg. mnie jet jeszcze niewystarczająca - dla przykładu - podstrona dotycząca opisu historii wraków, z których wydobyto przewożone monety zawiera jedynie 6 przykładów takich wraków (i to moim zdaniem, choć zdobione grafika, to tekstu zdecydowanie za mało): Atocha 1622, The 1715 Fleet, Santa Margerita, San Jose 1708, Nuestra Senora de La Luz i El Capitana Shipwreck 1654.

Choć z założenia (i nazwy !) strona miał być poswięcona złotym monetom, to są tam także opisy monet srebrnych.
Lecz opisów wciąż mało - bardziej jako stronka nastawiona na handel monetami - podstawą są odnośniki do ebay'a.

Tym nie mniej na początek i wizualnie jest ciekawa.

Specjalnie nie polecam, ale i nie zniechęcam.


Fifteen men on the Dead Man's Chest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!
Drink and the devil had done for the rest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!

Offline

 

#3 2019-06-18 12:18:50

chrisopherkaplan

Majtek

Zarejestrowany: 2011-06-26
Posty: 86

Re: Pirackie monety

http://www.ancientresource.com/images/elements/ancientresllc_hm.jpg

http://www.ancientresource.com/

Stronka poświęcona głównie monetom starożytności i wczesnego średniowiecza, ale ma też podstronkę poświęconą monetom wydobywanym z wraków zatopionych w epoce piratów - w tym jednak głównie z basenu Morza Karaibskiego i to tylko niektórych wraków, jak Consolacion, Atocha, San Jose, 1715 Fleet

http://www.ancientresource.com/images/pirate-shipwreck-treasure/consolacion-0301b.jpg
http://www.ancientresource.com/lots/shi … coins.html

Również podobnie jak strona poprzednia odnosi się do giełd monet, ale już nie tak "nachalnie". Wśród prezentowanych egzemplarzy wiele ma swoje źródło w zbiorach i stronie Daniela Franka Sedwicka, o którym napiszę poniżej https://www.sedwickcoins.com/

Na końcu podstronki "pirackiej" znajdują się zbiory orientalne, ale raczej epoki już post-pirackiej.

Opisywany zbiór "piracki" ciekawy, ale raczej ograniczony do Wąskiej grupy statków i basenu Morza Karaibskiego - a piraci wszak działali na wielu morzach i oceanach.


Fifteen men on the Dead Man's Chest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!
Drink and the devil had done for the rest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!

Offline

 
Forum stworzone dla miłośników morza, żeglarstwa, szant ale przede wszystkim Piratów!

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.nostale.pun.pl www.darknesscraft.pun.pl www.hogwartgra.pun.pl www.fantasy-dreams.pun.pl www.fps.pun.pl