Majtek
Pełna nazwa tego dzieła brzmi :
Biddulph, J. (John), The Pirates of Malabar, and an Englishwoman in India Two Hundred Years Ago, Smith, Elder, & Co., 15 Waterloo Place, 1907.
To kapitalne źródło wszelkiej wiedzy o dokonaniach piratów na Oceanie Indyjskim (porównywane tylko z cytowanym już przeze mnie dziełem Igora Możejko - "Rozbójnicy Oceanu Indyjskiego" - patrz http://www.piracivictory.pun.pl/viewtopic.php?id=117)
Najciekawsze jest to, że większość interesuje się piratami z Atlantyku i basenu Morza Karaibskiego - gdy tymczasem pod koniec "Złotej Ery Piratów" (lata 1650-1720), to tam były największe pirackie łowy - żeby wspomnieć choćby gigantyczny skarb z Goa przewożony na Nossa Senhora do Cabo (jednym z łupów był tzw "Płanacy krzyż z Goa [Fiery cross of Goa], złoty krucyfiks wysadzany szlachetnymi kamieniami, który był tak wielki[wg. przekazów miał 7 stóp długości ! i cały ze złota !!], że do jego przenoszenia potrzeba było 3 marynarzy), zagarnięty 26 kwietnia 1721 r. przez Oliviera Levasseur'a (zwanego La Buse czyli Myszołów).
Łup przypadły na każdego z członków jego załogi (!) wynosił około 50 000 złotych gwinei (oraz garść drogich kamieni) - co w przeliczeniu na współczesną gotówkę wynosi ponad 10 mln $ - a więc suma niewyobrażalna nie tylko dla ówczesnego pirata, ale nawet dziś wzbudza respekt !!!
Offline