Ogłoszenie

Ahoj Kamraci od dziś nasze forum rusza oficjalnie! W miarę mojego zarządzania nim będzie się rozbudowywać i zmieniać. Sugestie mile widziane.K.K.

#1 2019-04-17 15:17:11

chrisopherkaplan

Majtek

Zarejestrowany: 2011-06-26
Posty: 86

Charles Johnson (Daniel Defoe) - Historia nasłynniejszych piratów

Na początek tekst z Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_ … rat%C3%B3w

Historia najsłynniejszych piratów, ich zbrodnicze wyczynki i rabunki (ang. A General History of the Robberies and Murders of the most notorious Pyrates) – książka napisana w 1724 roku i zawierająca zbiór biografii ówczesnych piratów. Autorem jest prawdopodobnie kapitan Charles Johnson, chociaż nazwisko to jest powszechnie uznawane za pseudonim innego pisarza.

Niektórzy historycy literatury twierdzą, że pod pseudonimem krył się Daniel Defoe, jednak jest to sprawą sporną.

Pierwotnie książka została wydana w dwóch tomach. Pierwszy opowiadał o piratach z pierwszej połowy XVIII wieku. Drugi zaś, wydany w 1728 roku, mówił o wyczynach ich poprzedników z paru dekad wcześniej. W pierwszym woluminie autor z reguły trzymał się dość ściśle dostępnych źródeł, niemniej jednak zdarzało mu się naciągać historię – by móc w sposób bardziej dosłowny ukazać hipokryzję angielskiego społeczeństwa tamtych lat – a działo się to zwłaszcza w drugim tomie, w którym to dodatkowo umieścił trzy, prawdopodobnie fikcyjne, życiorysy. Pomimo tego książka ta miała wpływ na kształtowanie się ogólnego poglądu o piractwie i udostępniła relację z życia wielu indywidualności, wciąż popularnych w XXI wieku.

Bukanierzy zarysowani w pierwszej części to: Henry Avery, James Martel, Edward „Blackbeard” Teach, Stede Bonnet, Edward England, Charles Vane, Calico Jack Rackham, Mary Read, Anne Bonny, Howell Davis, Bartholomew „Black Bart” Roberts, Thomas Anstis, Richard Worley, George Lowther, Edward Lowe, John Evans, Francis Spriggs, John Smith, John Gow i Roche Braziliano.

Tom drugi odnosi się do piratów takich jak: Thomas Tew, William Kidd, John Bowen, John Halsey, Thomas White, Thomas Howard, David Williams, Samuel Burgess, Nathaniel North, Christopher Condent, Samuel Bellamy oraz William Fly, a także trzech prawdopodobnie fikcyjnych kapitanów: Jamesa Missona, Lewisa i Corneliusa.

W Polsce dzieło kapitana Charlesa Johnsona współcześnie ukazało się po raz pierwszy w 1968 roku, jako wersja niepełna, nakładem warszawskiego wydawnictwa Czytelnik.

(Oczywiście nie muszę zaznaczać, że mam to dzieło po Polsku w Oryginale !)


Fifteen men on the Dead Man's Chest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!
Drink and the devil had done for the rest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!

Offline

 
Forum stworzone dla miłośników morza, żeglarstwa, szant ale przede wszystkim Piratów!

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.jpog-center.pun.pl www.kula.pun.pl www.grupa-slask.pun.pl www.smoki-hodowla.pun.pl www.charmed.pun.pl