Ogłoszenie

Ahoj Kamraci od dzi¶ nasze forum rusza oficjalnie! W miarê mojego zarz±dzania nim bêdzie siê rozbudowywaæ i zmieniaæ. Sugestie mile widziane.



K.K.

#1 2009-10-23 00:15:30

Kapitan_Krótkobrody

Administrator

2746875
Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 191

S³awomir Sierecki & Andrzej Perepeczko - Miniatury Morskie [9 tomów]

S³awomir Sierecki & Andrzej Perepeczko - Miniatury Morskie Seria: "Pod Korsarsk± Bander±" (9 tomów)

Ostatnio wpad³y mi w rêce ciekawe publikacje na temat Piratów, które swoj± drog± kosztowa³y mnie sporo pieniêdzy, ale czego siê nie robi dla swojej pasji.

S³awomir Sierecki

Saga O Vinlandzie - tom 1

Pierwsza ksi±¿eczka opowiada o Wikingach (zawsze zastanawia³em siê czy Wikingów mo¿na podci±gn±æ pod Piratów - przyznaje jest wiele podobieñstw w sposobie ich dzia³ania, ale jest te¿ kilka zasadniczych ró¿nic). Miniaturka opisuje o odkryciach dokonanych przez Wikingów i ich losach. S± wzmianki o tym jak rabuj± czy opisy walki, ale autor skupi³ siê bardziej na ich podró¿ach i l±dach do których uda³o siê dotrzeæ Normanom. Ponadto opiewa legendê Eryka Rudego, jego synów, Torfinna Karlsfenni i jego wybranki serca Gudrid oraz krainy Vinland ("Kraj Win").
Polecam aczkolwiek ja Wikingów nazwa³bym bardziej wojownikami ni¿ Piratami. Nie mniej jednak publikacja ciekawie napisana. Muszê powiedzieæ, ¿e natkn±³em siê na masê polskich opracowañ na temat Bukanierów. Jak tylko czas pozwoli (no i fundusze) postaram siê opisaæ resztê prac.
   
Republika Piratów - tom 2

Ksi±¿eczka ta opisuje do¶æ ciekaw± historiê Kapitana Missona (nie ma nazwiska) i jego przyjaciela Caracciolima (który by³ ksiêdzem). Obydwoje byli uczonymi lud¼mi, mieli swoje zasady i chcieli naprawiaæ ¶wiat. ¯eby tego dokonaæ postanowili zej¶æ na drogê piractwa, ale nie byli typowymi Bukanierami w tym sensie tego s³owa. Bardziej mo¿na ich porównaæ do misjonarzy, którzy w imiê swej idei postanowili stworzyæ utopiê Libertatia (zwan± te¿ Republik± Piratów). Obydwoje wyprzedzili swoj± epokê. Jako Korsarze nie rabowali swych ofiar ze wszystkiego, nie podawali torturom czy w koñcu nie wycinali ich w pieñ. Brali tylko to co im by³o potrzebne i czêsto ich ofiary ¿egna³y ich jak najlepszych przyjació³. Piraci ci nie prze¶ladowali nawet innych narodowo¶ci wrêcz asymilowali siê z nimi i wcielali do swych szeregów. Wyznawali regu³ê, ¿e bez wzglêdu na p³eæ, narodowo¶æ czy kolor skóry wszyscy ludzie maj± równe prawa wobec siebie. Potrafili zdyscyplinowaæ za³ogê twardymi regu³ami i odwie¶æ ich od pijañstwa. Niestety Republika Piratów okaza³ siê tylko piêkn± m¿onk±. Libertatia upad³a prawdopodobnie przez najazd mieszkañców Mohilli, którzy doznali klêsk ze strony Missona podczas budowy nowego kraju. Naje¼d¼cy nie oszczêdzali nikogo. Kapitan Misson prze¿y³, ale w trakcie napa¶ci straci³ swego najlepszego przyjaciela, ¿onê i wszystkie jego marzenia leg³y w gruzach. Za³ama³ siê tym kompletnie przez co zgin±³ na morzu podczas sztormu. Zdumiewaj±cym jest fakt, ¿e ta ciekawa postaæ nie doczeka³ siê obszernej biografii na swój temat. Misson by³ kim¶ w rodzaju ¶redniowiecznego rycerza. Posiada³ swój honor i kodeks. Ta miniaturka jest dowodem na to, ¿e w¶ród ludzi bêd±cych uznawanym za Piratów byli te¿ ludzie dobrzy i wielcy. Kapitan Misson zyska³ miano "nad pirata". Dzieje tego cz³owieka wydaj± siê byæ nieprawdopodobne, ale ponoæ s± prawdziwe przynajmniej je¶li przyj±æ i¿ "Historia Piratów" napisana przez Charlesa Johasona jest wiarygodnym ¼ród³em informacji a wed³ug historyków, którzy zweryfikowali to dzie³o jest. w ka¿dym razie gdybym mia³ zostaæ kiedykolwiek Kaperem to chcia³bym by przy¶wieca³ mi taki sam cel jak Kapitanowi Missonowi. Polecam gor±co tê ksi±¿eczkê. Choæ mi³o¶nicy krwio¿erczych Korsarzy mog± siê srogo zawie¶æ.

Bukanierzy - tom 3

Trzecia ksi±¿eczka opowiada o powstaniu Bractwa Wybrze¿a zwanych inaczej Bukanierami. Najs³ynniejszym spo¶ród nich by³ Henry Morgan. I to g³ównie na jego wyczynach skupia siê ta miniaturka. Morgan stworzy³ najwiêksz± Republikê Bukanierów na ¶wiecie ponad to by³ jednym z najbardziej cierpliwych, zuchwa³ych i bezczelnych dowódców jacy istnieli. Nie znosi³ sprzeciwu. Albo za³oga statku mu siê podporz±dkowa³a albo "hola ze dwora, droga wolna nic was tu nie trzyma". Polecam zw³aszcza tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznaæ siê z postaci± Henry Morgana a dla tych, którzy znaj± tego Bukaniera równie¿ powinni siêgn±æ po tê publikacjê bo byæ mo¿e dowiedz± siê kilku nowych interesuj±cych szczegó³ów lub zweryfikuj± swoje wiadomo¶ci na ten temat.

Korsarze Morza ¦ródziemnego - tom 4

Kolejna ksi±¿eczka cyklu z serii Pod Korsarsk± Bander± opowiada o wyczynach dwóch braci Horuka (zwanym Barbarossa czyli Rudobrodym ze wzglêdu na rudy kolor brody; z pochodzenia Turek; dzia³a³ na w³asn± rêkê odci±³ siê od w³adzy Sulejmana; zgin±³ nad rzek± Salado ko³o miasta Tlemsen otoczony przez Hiszpanów) i Khair-ed-Dina (zwanym Barbarossa II - kontynuowa³ dzie³o brata jednak w przeciwieñstwie do niego zapewni³ sobie protekcjê su³tana Sulejmana co pozwoli³o mu umrzeæ ¶mierci± naturaln± a nie tak jak bratu w walce; po¶lubi³ te¿ córkê gubernatora Reggio Juliê, która trafi³a do niewoli podczas zdobycia miasta przez Korsarzy). Jest te¿ wzmianka o bitwie pod Lepanto zjednoczonej si³y Europy (tzw. Ligi) oraz dzia³alno¶ci Draguta, Ulug Aliego no i nie zabrak³o te¿ informacji o naszych rodakach np. Bart³omiej Nowodworski (ws³awi³ siê pod³o¿eniem beczki prochu pod bramy jednej z tureckiej fortec co przyczyni³o siê do jej zdobycia) czy Marek Jakimowski (wywo³a³ bunt na jednej z galer tureckich i zbieg³; po drodze do Messyny zdoby³ kilka tureckich okrêtów p³yn±cych do Egiptu).

Sokó³ Morski - tom 5

Muszê powiedzieæ, ¿e tê miniaturkê czyta³em z wielkim zainteresowaniem gdy¿ jest to jedno z nielicznych dzie³, które znalaz³em na temat kaperstwa polskiego. Ksi±¿eczka opowiada o ¿yciu jednego z najznakomitszych ¿eglarzy gdañskich Paw³a Beneke (zwanym te¿ Soko³em Morskim, Królem Ba³tyku czy Postrachem Mórz). Nasz Pirat odnosi³ sukcesy w walce z Krzy¿akami, Duñczykami, Francuzami i Anglikami. Ostatnim jego wielkim wyczynem by³o zdobycie obrazu  pêdzla Hansa Memlinga "S±d Ostateczny". Dzie³o to mo¿na do dzisiejszego dnia podziwiaæ w jednej z sal Muzeum Pomorskiego w Gdañsku. Niestety w naszej dokumentacji (niewiele ich siê zachowa³o) brakuje informacji o wczesnym ¿yciu tego gdañszczanina przez co autor opracowania musia³ pos³u¿yæ siê fikcj± literack± przeplatan± z faktami autentycznymi. Jednak gor±co polecam jako niezwykle ciekaw± pere³kê gdy¿ takich opracowañ jest naprawdê niewiele. Uda³o mi siê jeszcze natkn±æ tylko na ksi±¿kê Wac³awa Zarzyckiego, który to porusza dzieje Kaprów i Piratów Polskich.

Dziwna Przygoda Cezara - tom 6

Ksi±¿eczka opisuje jak s³ynny Julisz Cezar dosta³ siê w rêce Piratów, którzy podczas panowania Rzymu stanowili potêgê w Staro¿ytno¶ci. Cezar przyj±³ swoj± niewolê ze stoickim spokojem, odnosi³ siê lekcewa¿±co w stosunku do morskich ³upie¿ców. Poprzysi±g³ im zemstê, której dokona³ zaledwie po jego wykupieniu z r±k morskich rozbójników. Miniaturka opowiada te¿ o Pompejuszu (który to rozprawi³ siê z Piratami równaj±c z ziemi± ich flotê i przystanie) i o jego synie Sekstusie (który to postanowi³ odrodziæ potê¿n± flotê pirack±, pom¶ciæ ¶mieræ swego ojca i zdobyæ w³adzê w Rzymie co jednak mu siê nie uda³o). Akurat ten okres ery pirackiej jest mi ma³o znany najbardziej interesuj± mnie Piraci za czasów kolonii. Polecam jednak t± publikacjê podobnie jak pozosta³e bardzo fajnie napisana i mo¿na siê z niej dowiedzieæ interesuj±cych rzeczy nie tylko na temat rozbójników morskich, ale i panuj±cej ówczesnej sytuacji politycznej.

Bracia Witalijscy - tom 9

Ostatnia ju¿ ksi±¿eczka z serii Pod Korsarsk± Bander± przedstawia nam czyny Braci Witalijskich (gro¼nego bractwa pirackiego), którzy dzia³ali na prze³omie XIV i XV wieku na Ba³tyku i Morzu Pó³nocnym. Wyczyny Piratów przetrwa³y do dni dzisiejszego w legendzie i historii. Szlachetne za³o¿enia: równy podzia³ ³upów, pomoc biednym, zjednywa³y Witalijczykom sympatie ubogich warstw ludno¶ci w portach Meklemburgii i Pomorza. Poznamy tu rudobrodego Stortebeckera, owianego legend± wodza Piratów, którego postaæ budzi³a strach i grozê w sercach kupców ¿egluj±cych po wodach obu mórz. Zapoznamy siê równie¿ z histori± tamtych niespokojnych czasów, z ¿yciem ludzi wyrzuconych poza nawias spo³eczeñstwa.
Miniaturka bardzo fajnie opisana tak¿e polecam. Szkoda tylko, ¿e nie zachowa³o siê zbyt du¿o dokumentów o dzia³alno¶ci Witalijczyków zw³aszcza, ¿e to byli Piraci naszych wód i autor musia³ siê posi³kowaæ legendami na ich temat.

Andrzej Perepeczko

Korsarz Jej Królewskiej Mo¶ci - tom 7

Siódma ju¿ ksi±¿eczka opowiada o ¿yciu s³awnego angielskiego Korsarza Sir Francisa Drakea. O jego fascynacji ¿eglarstwem, wyczynach, bogactwach jakie zdoby³ na znienawidzonych przez siebie Hiszpanach. Dziêki niemu Anglia stworzy³a now± pote¿n± flotê. Hiszpanie doznali wiele ran od "¯elaznego Pirata" jak mieli w zwyczaju o nim mawiaæ. Oczywi¶cie polecam bo warto tê publikacjê przeczytaæ. Kto nie s³ysza³ o wyczynach Drakea a interesuje siê rozwojem piractwa i Piratami powinien koniecznie zapoznaæ siê z tym wydawnictwo, koniecznie uzupe³niæ wiedzê na ten temat.

Sko¶noocy Piraci - tom 8

Przedostatnia miniaturka z serii Pod Korsarsk± Bander± opisuje nam Piratów dzia³aj±cych na wodach terytorium Chiñskiego. Muszê przyznaæ, ¿e czyta³em t± ksi±¿eczkê z du¿ym zainteresowaniem. ¯ona Czing-I Czing-I-Sao po ¶mierci swego mê¿a stworzy³a ogromn± flotê pirack± przejmuj±c po nim pa³eczkê. Stworzy³a te¿ twardy surowy kodeks, który umo¿liwi³ jej pozyskanie sprzymierzeñców w¶ród ludno¶ci okolicznych wiosek. Czterokrotnie rozbi³a Flotê Cesarsk± co umo¿liwi³o jej bezpieczne ¿eglowanie i zajmowanie siê swym procederem bez ¿adnych zagro¿eñ ze strony Cesarza, który by³ wobec rozbójników morskich bezsilny. W koñcu Czing-I-Sao znudzi³o siê pirackie ¿ycie wszak by³a ¶wiatow± dam± i postanowi³a z nim zerwaæ. W tym celu poprosi³a swego przyjaciela lekarza Czanga, który posiada³ znajomo¶ci u najwy¿szych dostojników cesarskich o udzielenie jej i jej ca³ej flocie amnestii. Dziêki staraniom starego lekarza Piraci mogli powróciæ do swych wiosek. Ponad Czing-I-Sao otrzyma³a oprócz gwarancji nietykalno¶ci i protekcji urzêdników sta³± do¿ywotni± pensjê po wielkim koniuszym carskim, którym by³ jej m±¿ oraz Urz±d Finansów obieca³ nie dociekaæ pochodzenia wielkich bogactw m³odej Chinki i zwolniæ j± od p³acenia podatków na okres dziesiêciu lat na rzecz skarbu pañstwa. Pó¼niej zwi±za³a siê na sta³e z kompanem ze swej pirackiej eskadry Czang-Pau i do koñca dni ¿y³a spokojnie chocia¿ zarzucano jej nielegalny handel opium. Polecam jako ciekawostkê wszak w naszym kraju niewiele jest informacji o Korsarzach z Dalekiego Wschodu.

Offline

 
Forum stworzone dla mi³o¶ników morza, ¿eglarstwa, szant ale przede wszystkim Piratów!

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.018 seconds, 10 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bractwothralla.pun.pl www.gra-megaman.pun.pl www.narutowarsmax.pun.pl www.gwiazda-numer.pun.pl www.is.pun.pl