Strony: 1
Majtek
Jest to artyku³ zawarty w Acta Universitatis Lodziensis. Folia Historica 96/2016, pod nr 5 (str. 57-68)
http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/handle/11089/21521
Autorka w³a¶ciwie niewiele pisze o samej osobie i dzia³alno¶ci Charlesa Vane, jest to zaledwie koñcowy fragment artyku³u (str 64-66) [reszta do koñca to Bibliografia]
Jednak ukazuje sylwetkê pirata na tle epoki w której ¿y³. Ponadto przeprowadza szereg (choæ sk±po zarysowanych) analiz - ale czegó¿ ¿±daæ od niewielkiego artyku³u w czasopi¶mie.
Ju¼ pocz±tek jest ciekawy, pierwszy rozdzia³ to "Definicja i geneza piractwa" - temat ciekawy i warto mu po¶wiêciæ wiêcej czasu w osobnym w±tku (patrz w±tek na tym forum: http://www.piracivictory.pun.pl/viewtopic.php?pid=200 po¶wiêcony definicji pirata i piractwa)
Rozdzia³ 2 to "Sytuacja polityczna na Morzu Karaibskim na prze³omie XVII i XVIII w."
Rozdzia³ 3 "Specyfika piractwa karaibskiego"
a¿ w koñcu zahacza ju¿ o najdalszy szczegó³ jakim jest
Rozdzia³ 4 "Z³ota era piractwa"
- temat sam w sobie ciekawy, a który autorka zawê¿a - moim zdaniem, niezbyt s³usznie - tylko do 8 lat 1714-1722.
No i w koñcu Rozdzia³ 5 (kluczowy) "¯ycie i piracka dzia³alno¶æ Charlesa Vane’a"
Artyku³, sam w sobie ciekawy - nie ustrzeg³ siê jednak b³edów, które mo¿na wybaczyæ autorce, je¿eli nie jest ¿eglarzem i nie zna wielu szczegó³owych terminów jakich np. u¿ywa (w rozdz. 3) do opisu typów statków, jakimi mieli pos³ugiwaæ siê piraci. (cytuje tu zreszt± nieistniej±cy ju¿ w sieci artyku³ "Pirackie statki. Krótka historia pirackich statków", http://aneigo.republika.pl/Html/shipa.htm (dostêp: 5 X 2016 r.).
O ile mo¿na to wybaczyæ autorce, to jednak recenzenci nie powinni przepu¶ciæ takich b³êdów merytorycznych. W ostateczno¶ci ten w±tek mo¿na by³o pomin±æ, warto¶æ artyku³u by nie spad³a - chyba, ¿e chodzi³o o "wype³niacz tre¶ciowy, bo w koñcu publikacje s± p³acone za "literówkê".
Jednak s±dzê, ¿e czytelnik nie znaj±cy tematu mo¿e sobie wyrobiæ z³y obraz bazy floty pirackiej (dobrze, je¿eli artyku³ tylko przeczyta!), ale je¿eli bêdzie go cytowa³, to bêdzie rozpowszechnia³ "naukow± nieprawdê"
Tak wiêc podsumowuj±c - mam mieszane uczucia - z jednej strony dobrze, i¿ pisze siê w tematach "pirackich" i to w czasopismach naukowych - a z drugiej cytowanie b³êdów znacznie obni¿a walor tego artyku³u !
Offline
Strony: 1