chrisopherkaplan - 2019-04-18 15:24:19

Jest to artykuł zawarty w Acta Universitatis Lodziensis. Folia Historica 96/2016, pod nr 5 (str. 57-68)

http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/handle/11089/21521

Autorka właściwie niewiele pisze o samej osobie i działalności Charlesa Vane, jest to zaledwie końcowy fragment artykułu (str 64-66) [reszta do końca to Bibliografia]

Jednak ukazuje sylwetkę pirata na tle epoki w której żył. Ponadto przeprowadza szereg (choć skąpo zarysowanych) analiz - ale czegóż żądać od niewielkiego artykułu w czasopiśmie.

Juź początek jest ciekawy, pierwszy rozdział to "Definicja i geneza piractwa" - temat ciekawy i warto mu poświęcić więcej czasu w osobnym wątku (patrz wątek na tym forum: http://www.piracivictory.pun.pl/viewtopic.php?pid=200 poświęcony definicji pirata i piractwa)

Rozdział 2 to "Sytuacja polityczna na Morzu Karaibskim na przełomie XVII i XVIII w."
Rozdział 3 "Specyfika piractwa karaibskiego"
aż w końcu zahacza już o najdalszy szczegół jakim jest
Rozdział 4 "Złota era piractwa"
- temat sam w sobie ciekawy, a który autorka zawęża - moim zdaniem, niezbyt słusznie - tylko do 8 lat 1714-1722.
No i w końcu Rozdział 5 (kluczowy) "Życie i piracka działalność Charlesa Vane’a"

Artykuł, sam w sobie ciekawy - nie ustrzegł się jednak błedów, które można wybaczyć autorce, jeżeli nie jest żeglarzem i nie zna wielu szczegółowych terminów jakich np. używa (w rozdz. 3) do opisu typów statków, jakimi mieli posługiwać się piraci. (cytuje tu zresztą nieistniejący już w sieci artykuł "Pirackie statki. Krótka historia pirackich statków", http://aneigo.republika.pl/Html/shipa.htm (dostęp: 5 X 2016 r.).
O ile można to wybaczyć autorce, to jednak recenzenci nie powinni przepuścić takich błędów merytorycznych. W ostateczności ten wątek można było pominąć, wartość artykułu by nie spadła - chyba, że chodziło o "wypełniacz treściowy, bo w końcu publikacje są płacone za "literówkę".
Jednak sądzę, że czytelnik nie znający tematu może sobie wyrobić zły obraz bazy floty pirackiej (dobrze, jeżeli artykuł tylko przeczyta!), ale jeżeli będzie go cytował, to będzie rozpowszechniał "naukową nieprawdę"

Tak więc podsumowując - mam mieszane uczucia - z jednej strony dobrze, iż pisze się w tematach "pirackich" i to w czasopismach naukowych - a z drugiej cytowanie błędów znacznie obniża walor tego artykułu !

www.seductionpoland.pun.pl www.cojclangnr.pun.pl www.ninjabatlle.pun.pl www.seniorzywg.pun.pl www.llb.pun.pl