Majtek
Na pocz±tek co¶ z Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Henry_Every
Henry Every, tak¿e Avery, lub Evory, znany tak¿e jako Long Ben – angielski pirat ¿yj±cy w drugiej po³owie XVII wieku. Na pocz±tku lat 90. p³ywa³ w za³odze statku niewolniczego pomiêdzy Afryk± a Ameryk± Pó³nocn±. O jego wcze¶niejszej aktywno¶ci pirackiej nie ma informacji.
W roku 1694 znalaz³ siê w randze pierwszego oficera na Charlesie, okrêcie korsarskim w s³u¿bie hiszpañskiej z zadaniem dzia³ania przeciwko francuskiej kolonii na Martynice. W nieznanych bli¿ej okoliczno¶ciach Every stan±³ na czele buntu za³ogi i zosta³ wybrany kapitanem. Nowy piracki statek, teraz nazwany Fancy, po¿eglowa³ na po³udnie wzd³u¿ wybrze¿y Afryki, napadaj±c po drodze cztery jednostki, w tym tak¿e francuskiego pirata wracaj±cego z ³upie¿czej wyprawy. Znalaz³szy siê w pobli¿u Przyl±dka Dobrej Nadziei Every napisa³ do angielskich gazet list z zapewnieniami o swej lojalno¶ci wobec Królestwa Anglii i Republiki Zjednoczonych Prowincji.
Spis tre¶ci:
1 Wielka zdobycz
2 Koniec kariery
3 Bibliografia
1. Wielka zdobycz
Fancy po¿eglowa³ na pó³noc do Zatoki Adeñskiej gdzie grasowa³o wielu piratów. Every porozumia³ siê z kilkoma kapitanami i utworzy³ tymczasow± flotyllê wystarczaj±co siln±, by móc atakowaæ dobrze uzbrojone konwoje kursuj±ce rokrocznie pomiêdzy Indiami a D¿udd±, przewo¿±ce islamskich pielgrzymów. Na taki w³a¶nie konwój napadli we wrze¶niu 1695 roku piraci Every'ego.
Gdy tylko dostrze¿ono piratów indyjskie statki rzuci³y siê do ucieczki, której sprzyja³y zapadaj±ce w³a¶nie ciemno¶ci. O ¶wicie okaza³o siê, ¿e dwa statki konwoju s± w zasiêgu pirackiej flotylli Every'ego. Mniejszy z nich – Fateh Mohammed – zosta³ zdobyty szybko, ale wiêkszy – Gang-i-sawai – uleg³ dopiero po dwugodzinnej zaciêtej walce. Po torturach i zgwa³ceniu kobiet wszyscy jeñcy zostali zamordowani. Bezwzglêdna brutalno¶æ by³a typowa w owych czasach, dodatkowo potêgowana przez ró¿nice na tle religijnym i rasowym pomiêdzy zwyciêzcami i pokonanymi.
Po bitwie okaza³o siê, ¿e ³up jest wyj±tkowo bogaty - statek wióz³ z³oto, srebro i drogie kamienie warte niebotyczn± wówczas kwotê 600 tysiêcy funtów. Ka¿dy szeregowy pirat flotylli otrzyma³ ponad 1000 funtów, co by³o porównywalne z 80-letnimi poborami marynarza w tamtych czasach. Jaka by³a suma przypadaj±ca Every'emu nie wiadomo, ale na pewno znacznie wiêksza[3].
2. Koniec kariery
Flotylla zosta³a rozwi±zana i Fancy skierowa³ siê do basenu Morza Karaibskiego. Na wyspie New Providence tamtejszy gubernator zaoferowa³ – za ogromn± ³apówkê – protekcjê przy powrocie do Anglii. Wiêkszo¶æ jego za³ogi skorzysta³a z tej mo¿liwo¶ci, lecz po przybyciu do Anglii zostali pojmani, os±dzeni i powieszeni. Henry Every, nazywany te¿ „arcy-piratem”, prawdopodobnie wróci³ do ojczyzny, a tam wszelki ¶lad po nim zagin±³. Prawdopodobnie zmieni³ nazwisko, wygl±d i osiad³ na prowincji ¿yj±c ze zrabowanych skarbów[4].
Przyk³ad tego „szczê¶liwego pirata” dzia³a³ zachêcaj±co na innych szukaj±cych przygody i ³atwego zysku marynarzy.
3. Bibliografia:
Angus Konstam: Pirates: Terror on the High Seas. ilustr. Angus McBride. Oxford / Uxbridge: Osprey Publishing, 2001, seria: Osprey Military. ISBN 1-84176-453-1.
Offline