Ogłoszenie

Ahoj Kamraci od dziś nasze forum rusza oficjalnie! W miarę mojego zarządzania nim będzie się rozbudowywać i zmieniać. Sugestie mile widziane.K.K.

#1 2019-04-17 16:41:49

chrisopherkaplan

Majtek

Zarejestrowany: 2011-06-26
Posty: 86

Biddulph, J. - The Pirates of Malabar

Pełna nazwa tego dzieła brzmi :
Biddulph, J. (John), The Pirates of Malabar, and an Englishwoman in India Two Hundred Years Ago, Smith, Elder, & Co., 15 Waterloo Place, 1907.

To kapitalne źródło wszelkiej wiedzy o dokonaniach piratów na Oceanie Indyjskim (porównywane tylko z cytowanym już przeze mnie dziełem Igora Możejko - "Rozbójnicy Oceanu Indyjskiego" - patrz http://www.piracivictory.pun.pl/viewtopic.php?id=117)

Najciekawsze jest to, że większość interesuje się piratami z Atlantyku i basenu Morza Karaibskiego - gdy tymczasem pod koniec "Złotej Ery Piratów" (lata 1650-1720), to tam były największe pirackie łowy - żeby wspomnieć choćby gigantyczny skarb z Goa przewożony na Nossa Senhora do Cabo  (jednym z łupów był tzw "Płanacy krzyż z Goa [Fiery cross of Goa], złoty krucyfiks wysadzany szlachetnymi kamieniami, który był tak wielki[wg. przekazów miał 7 stóp długości ! i cały ze złota !!], że do jego przenoszenia potrzeba było 3 marynarzy), zagarnięty 26 kwietnia 1721 r. przez Oliviera Levasseur'a (zwanego La Buse czyli Myszołów).

Łup przypadły na każdego z członków jego załogi (!) wynosił około 50 000 złotych gwinei (oraz garść drogich kamieni) - co w przeliczeniu na współczesną gotówkę wynosi ponad 10 mln $ - a więc suma niewyobrażalna nie tylko dla ówczesnego pirata, ale nawet dziś wzbudza respekt !!!


Fifteen men on the Dead Man's Chest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!
Drink and the devil had done for the rest,
Yo-ho-ho and a bottle of rum!

Offline

 
Forum stworzone dla miłośników morza, żeglarstwa, szant ale przede wszystkim Piratów!

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fantasy-dreams.pun.pl www.fon-nokia.pun.pl www.hogwartgra.pun.pl www.fps.pun.pl www.nostale.pun.pl