Administrator
W zasadzie to Alexandre Olivier Exquemelin (ale jego nazwisko również bywa zapisywane Esquemeling, Exquemeling albo Oexmelin). Zaś pełny tytuł książki brzmi: "Bukanierzy Amerykańscy - Prawdziwy opis najbardziej pamiętnych gwałtów popełnionych w ostatnich latach na wybrzeżach Indii Zachodnich przez Bukanierów Jamajki i Tortugi (zarówno angielskich, jak i francuskich)". Autor ów był holenderskim lekarzem, który przyłączył się do Piratów po wykupieniu się z niewoli. Jego dzieło moim zdaniem jest ogromną skarbnicą wiedzy nie tylko o Piratach, ale również niektórych zwyczajach żeglarzy, Indian zamieszkujących poszczególne wyspy oraz zawiera pokrótce ciekawe opisy przyrody. Lektura głównie poświęcona jest dokonaniom Sir Henry Morgana i Francisa L'Ollonaisa. Z mojej strony polecam. Książka jest bardzo ciekawie napisana i wciąga czytelnika. Czyta się ją jednym tchem. Nie mogłem jej odłożyć i studiowałem ją do późna w nocy od deski do deski. Szkoda, że polska wersja wydawnictwa została skrócona w tłumaczeniu, ale na szczęście to nie wpłynęło na treść. Polecam każdemu nieważne czy jest miłośnikiem Piratów czy nie. Naprawdę warto ją przeczytać.
Offline
Majtek
Właśnie ją zamówiłem na Allegro - bo mieć własny egzemplarz, to nie to samo, co czytać z netu !!!!
Offline
Majtek
Widziałem także przeróbkę tego dzieła do e-booka o nazwie "The Pirates of Panama" by John Esquemeling - który można pobrać za darmo w angielskiej wersji - w formacie pdf, ze strony:
http://www.falbepublishing.com/ebook_cl … ebook.html
Offline
Majtek
Zresztą sam tłumacz tej książki to barwna i dla tego portalu ciekawa osobowość - a oto jego biogram (za nekropolia.pl)
Antoni Strzelbicki (ur. 26 czerwca 1922 r. w Gorlicach, zm. 3 stycznia 2002 r. w Gdyni) – polski kapitan żeglugi wielkiej, publicysta, pisarz, reportażysta, tłumacz literatury pięknej.
Syn Aleksandra Strzelbickiego, emerytowanego radcy wojewódzkiego i Zofii Bielawskiej. W 1939 r. ukończył I klasę liceum humanistycznego im. B. Nowodworskiego w Krakowie i tamże w 1945 r. zdał maturę. Podczas wojny w Armii Krajowej, (pułk "Żelbet", batalion "Baszta", III kompania, I pluton). Od września 1945 do września 1948 r. studiował na Wydziale Nawigacyjnym Państwowej Szkoły Morskiej i od tego czasu pracował w Polskich Liniach Oceanicznych w Gdyni (od 1958 r. na stanowisku kapitana). W latach 1970-1975 w ramach kontraktu "Polservice" pracował w Nigerii jako kapitan portów Sapele, Warri i Lagos. Od 1986 r. na emeryturze.
Popularyzator wiedzy o tematyce morskiej, autor książek popularno-historycznych, poświęconych tej tematyce. Reportaże z podróży zamieszczał m.in. w pismach: "Morze" (debiut w 1955 r.), "Ster", "Tygodnik Morski", "Przekrój", "Wybrzeże", "Horyzont". Od 1985 r. członek gdańskiego oddziału Związku Literatów Polskich.
Ordery, odznaczenia i nagrody: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Partyzancki, Medal Wolności i Zwycięstwa, Odznaka Grunwaldzka, Złota Odznaka "Zasłużony Pracownik Morza", odznaka "Zasłużony Pracownik PLO" I klasy, Medal Czterdziestolecia PRL.
Żonaty z Zofią Jóźwik. Mieszkał w Gdyni.
Twórczość
* Zatopione skarby (Wydawnictwo Morskie 1970; seria: "Miniatury morskie")
* Wraki kryją skarby (Wydawnictwo Morskie 1971; seria: "Miniatury morskie")
* Korsarz Laffitte (Wydawnictwo Morskie 1971; seria: "Miniatury morskie")
* Marynarski groch z kapustą (Krajowa Agencja Wydawnicza 1980; seria: "Człowiek na Morzu")
* Jaki naprawdę był kapitan Kidd? (Krajowa Agencja Wydawnicza 1981; seria: "Człowiek na Morzu")
* Czarne ładunki w kajdanach (Krajowa Agencja Wydawnicza 1982; seria: "Człowiek na Morzu")
* Marynarski koktajl (Młodzieżowa Agencja Wydawnicza; 1983, ISBN 83-20-3159-3-X)
* Niespokojne opowieści Oceanu Spokojnego (Krajowa Agencja Wydawnicza 1985, ISBN 83-03-0108-5-9; seria: "Człowiek na Morzu")
* Korsarz gubernatorem (Krajowa Agencja Wydawnicza 1989, ISBN 83-03-0240-0-0; seria: "Zdarzenia sensacje zagadki")
Przekłady
* Richard Gordon, Pan doktor na morzu (Wydawnictwo Morskie 1966)
* Richard Gordon, Kapitański stół (Wydawnictwo Morskie 1968)
* John Esquemeling (właśc. Alexandre Olivier Exquemelin), Bukanierzy amerykańscy (Wydawnictwo Morskie 1970; seria: "Seria z Fregatą")
* Richard Gordon, Przygody pana doktora (Wydawnictwo Morskie 1975)
Offline
Majtek
Witam,
na allegro widziałem taką oto pozycję:
Dzienniki Piratów. Dzieje kapitana Morgana i bukanierów, ręką naocznego świadka spisane
Autor: Exquemelin Alexander
Wydawnictwo: National Geographic
wymiary: 22,5 x 28,5
oprawa: twarda
ilość stron: 192
rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7596-043-3
cena z okładki: 59,99 zł
- czy jest to może po prostu "Bukanierzy..." tylko w innym wydaniu - jeżeli ktoś coś wie, to proszę o odpowiedź - bo szkoda wydawać kasy na coś , tylko dla innego tytułu bądź okładki !!!!
Offline
Majtek
Jednak zakupiłem tę książkę- a oto skrócony jej opis:
Żadna fikcyjna opowieść o piratach nie może się równać z prawdziwym opisem czynów Henry'ego Morgana i zgrai dowodzonych przez niego piratów, którzy walcząc z hiszpańską potęgą w latach 1666 - 1672 terroryzowali karaibskie osady, największą sławę zdobywając dzięki splądrowaniu i spaleniu stolicy Panamy. Obszerna relacja spisana ręką jednego z ludzi Morgana dostarcza szczegółowej wiedzy o przerażających czynach najstraszniejszych piratów - Wielkiego Piotra, Bartłomieja Portugalczyka, Roche Braziliano, Lewisa Scota, Francoise'a L'Olonnaise oraz oczywiście, samego sir Henry'ego Morgana.
Oryginalny manuskrypt Alexandra Exquemelina, został wzbogacony o szkice, mapy oraz obrazy z epoki, a także uzupełniony obszernym komentarzem na temat kultury, środowiska i stylu walki piratów, napisanym przez jednego z największych specjalistów w tej dziedzinie.
Offline
Administrator
Jasne Kamracie nie ma to jak książka papierowa to nie to samo co e-book. E-booki są dobre tylko i wyłącznie w podróży (możesz sobie ich wziąć tyle ile potrzebujesz a książka [w liczbie mnogiej] jednak zajmują trochę miejsca - ale to jedna mała wada)
Oj czyli warto zakupić nowe wydawnictwo będę musiał się zainteresować. Dzięki za cynk.
Offline
Majtek
I jak wrażenia Kapitanie ???
Offline