Kapitan_Krótkobrody - 2009-05-29 23:43:55

Dość długo czytałem tę trylogię (no ale różnie to z czasem bywa). :) Przynajmniej ja mam tą książkę w trzech tomach. Zapewne bywają różne wersje.

Trylogia składa się na:

Tom I    - Czarna bandera
Tom II   - Czerwone krzyże
Tom III  - Zielona brama

W każdym razie polecam gorąco sięgnąć po tę lekturę. :) Opowiada o tułaczce po świecie awanturnika Jana Kuny (z ang. Marten co znaczy to samo) i jego losach. Przypuszczalnie większość z tego co opisane jest w książce to fikcja literacka aczkolwiek nie wszystkie postaci i wydarzenia odbiegają od rzeczywistości (jak zresztą w tego typu powieściach przygodowych).

Jan Kuna obejmuje dowództwo na okręcie o nazwie "Zephyr" w wieku osiemnastu lat po śmierci ojca, który zginął w walce z Duńczykami przygnieciony belką z masztu (o ile pamiętam). Od razu wykazuje się nadzwyczajnymi zdolnościami dowódczymi. Marten miał też starszego barat, który został skazany na śmierć za zbrodnię, której nie popełnił (kilku chłopców okrętowych dokonał grabieży na kupcach w Gdańsku). Ponadto jakby tego było mało jego matka zostaje uznana za czarownicę i spalona na stosie.
Odkąd stracił wszystkie bliskie osoby tuła się po morzach Atlantyku i gnębi Hiszpanów. Wrogowie (czasem nawet i przyjaciele) zarzucają mu kontakty z diabłem i uprawianie czarnej magii gdyż ten zręcznie potrafi wymknąć się nawet z wydawałoby się niemożliwej do ucieczki zasadzki i przy okazji pokonać przeważająca liczbę wroga. I tak kolejno Jan Kuna pełni służbę kaperską najpierw u królowej Anglii Elżbiety, później u króla Francji Henryka IV Burbona by w końcu powrócić na służbę u króla polskiego Zygmunta III Wazy. Jego żywot kończy się dość drastycznie. Za spowodowanie śmierci syna (Gotharda) ważnego urzędnika gdańskiego (Zygfryda Wedecke) zostaje złapany, osądzony oraz skazany na śmierć przez ścięcie mieczem.

chrisopherkaplan - 2019-04-16 22:57:37

Właśnie czytam,

zainteresowałem się, czy jego pierwowzór istniał - podobno nie, ale przecież polscy kaprowie istnieli - więc ich przypomnienie jest jak najbardziej zasadne

Pozdrawiam

chrisopherkaplan - 2019-04-18 10:39:06

Wszak na Wikipedii jest biografia tego fikcyjnego bohatera literackiego:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kuna


Tu zamieszczam jej początek, aby wiedzieć w jakich latach rozgrywa się akcja
"Jan Kuna (ps. Marten lub de Marten - od ang. nazwa kuny) (ur. ok. 1559 r.- zm. 24 lutego 1599 r.) – postać fikcyjna[1], gdański kaper w służbie angielskiej, francuskiej i polskiej"

www.ninjabatlle.pun.pl www.cojclangnr.pun.pl www.seniorzywg.pun.pl www.llb.pun.pl www.etipb.pun.pl