... a oto pe³ny tekst tego artyku³u:
Piractwo na pe³nym morzu by³o bankowo¶ci± inwestycyjn± w epoce kolonialnej. Dziêki dobremu pozycjonowaniu agresywni agenci mog± zarobiæ miliony na ¶wiatowym handlu i handlu w ró¿nych sektorach. Byli czêsto ¶cigani z brzegu na Karaiby przez gniewne rz±dy. W koñcu czasami zatonêli bez ¶ladu.
Wkrótce po zatrudnionych przez rz±d grabie¿ców, takich jak Hernando Cortes, zaczêli pl±drowaæ nowy ¶wiat w 1503 r., Ca³a klasa ¿eglarzy zda³a sobie sprawê, ¿e mo¿e skorzystaæ z prze¶ladowania statków nios±cych ³up.
Te bogactwa nie mog³y zostaæ wys³ane za pomoc± przelewów. Wiêc kiedy Cortes chcia³ wys³aæ nagrodê Azteckiego z³ota do Karola V, musia³ za³adowaæ j± na statki i przep³yn±æ przez morze, gdzie czekali ludzie tacy jak Jean Fleury. W 1523 roku francuski korsarz wpad³ na hiszpañsk± flotê skarbów - wynik, który pomóg³ mu zarobiæ 31,5 miliona dolarów w warto¶ci bie¿±cej w ci±gu swojej kariery, czyni±c go szóstym najlepiej zarabiaj±cym piratem wszechczasów. Najwy¿ej zarabiaj±cym piratem by³ Samuel „Czarny Sam” Bellamy, Anglik, który w XVIII wieku stworzy³ ko¶ci patroluj±ce wybrze¿e Nowej Anglii. Wed³ug naszych obliczeñ „Czarny Sam” w ci±gu swojej kariery spl±drowa³ oko³o 120 milionów dolarów. Jego najwiêksza niespodzianka nast±pi³a w lutym 1717 r., Kiedy zdoby³ niewoli statek zwany Whydah, który podobno posiada³ ponad cztery i pó³ tony z³ota i srebra. Bellamy, znany ze swojej wzglêdnej szczodro¶ci, wzi±³ Whydah jako swój nowy okrêt flagowy i odda³ jedn± ze starych statków pokonanej za³odze.
Na drugim miejscu, z ¿yciowymi zarobkami w wysoko¶ci 115 milionów dolarów: Sir Francis Drake, brytyjski korsarz z XVI wieku, który uratowa³ Angliê przed hiszpañsk± Armad±, i kontynuowa³ zyskowne ¿ycie grabie¿y na rozkaz rz±du Jej Królewskiej Mo¶ci. Kolega Anglik Thomas Tew zajmuje trzecie miejsce z zyskiem w wysoko¶ci 102 milionów dolarów. Jego najwiêkszy wynik mia³ miejsce w 1693 r., Kiedy podprowadzi³ statek pe³en z³ota w drodze do Imperium Osmañskiego z Indii.
Nasze szacunki bogactwa opieraj± siê na informacjach zebranych z historycznych zapisów i relacji z XVII i XVIII-wiecznych ¼róde³, takich jak Daniel Defoe, a tak¿e wspó³czesnych historyków, takich jak David Cordingly. Kiedy tylko by³o to mo¿liwe, u¿ywali¶my oficjalnych rejestrów roszczeñ piratów. Tak wiêc, gdy ksiêga z Karoliny Pó³nocnej z 1718 r. Mówi, ¿e towary odebrano Edwardowi „Czarnobrody” Nauczanie sprzedawane na rynku za 2,5 tysi±ca funtów po jego ¶mierci, to ¼ród³o ufa³o ponad twierdzenia Czarnobrodego do magistratu, ¿e wielki skarb le¿y w miejscu znanym tylko dla niego i diabe³. Wed³ug naszych danych zgromadzi³ w swojej karierze 12,5 miliona dolarów ³upów. Zubo¿enie fortuny z powodu rumu i dziewuch nie zosta³o ocenione ani nie by³o podzia³ów skarbów w¶ród za³ogi. Plundery by³y czêsto dzielone w równych czê¶ciach, z kapitanem otrzymuj±cym podwójn± sumê - niewiele z premii za przywództwo. Dobra lekcja dla wspó³czesnych akcjonariuszy: Najlepszym sposobem na osi±gniêcie godziwej rekompensaty i wykluczenie z³otych spadochronów jest sk³onienie przywódców do morderczych rewolt, je¶li gromadz± zyski.
Wszystkie pieni±dze i towary zosta³y przeliczone na warto¶æ bie¿±c± USD. Obecne warto¶ci okre¶lono za pomoc± indeksu cen detalicznych opracowanego przez brytyjsk± Izbê Gmin i projekt badawczy MeasuringWorth za³o¿ony przez profesora ekonomii Uniwersytetu Chicago w Chicago, Lawrence'a H. Officera.
W przewa¿aj±cej czê¶ci piraci nie zarabiali du¿o, a oni na pewno ich nie zapisali. Ilo¶æ gotówki, której potrzebowali, by trzymaæ rêkê na pulsie, by pokryæ swoje zobowi±zania, które zosta³y przeciête na ich fortunê. Cz³onkowie za³ogi, którzy stracili koñczyny w bitwie, mog± otrzymaæ odszkodowanie w wysoko¶ci 1500 funtów za ka¿d± koñczynê. Poniewa¿ infekcja mo¿e ³atwo spowodowaæ ¶mieræ, lekarstwem na rany postrza³owe by³a czêsto amputacja. Przy 100 mê¿czyznach na statku, je¶li podczas bitwy zginê³o 10 koñczyn, to by³a to strata 15 000 funtów, czyli oko³o 3 milionów dolarów w dzisiejszych dolarach. £atwo zauwa¿yæ, dlaczego piraci próbowali zabraæ statki bez strzelania. Kilku pijanych marynarzy, którzy sami siê zar¿n±, mo¿e zneutralizowaæ ca³y zysk. Piraci nie mieli planów 401 (k), wiêc zakopanie stosu z³ota by³o czasem najm±drzejszym sposobem na uratowanie przysz³o¶ci - to znaczy, kiedy mieli jeden. Skarb Samuela Bellamy'ego zaton±³ wraz z nim na Cape Cod, wiêkszo¶æ fortuny Bartholomew Roberts (32 miliony dolarów) zosta³a zabrana po jego ¶mierci w bitwie w 1722 roku, a maj±tek Stede Bonneta (4,4 miliona dolarów) zosta³ wch³oniêty do skarbu Karoliny Po³udniowej po jego egzekucji w 1718 roku. Azteckie z³oto Jeana Fleury'ego nie zosta³o odzyskane i prawdopodobnie rozprzestrzeni³o siê po burdelach i salonach od Kuby do Francji; najprawdopodobniej w ci±gu ostatnich 500 lat przetopiono je w sztabki z³ota wy¶cielaj±ce narodowe skarby i uformowane w obr±czki na ca³ym ¶wiecie.
Wiêkszo¶æ piratów zginê³a bez honoru lub monet. By³a to egzystencja pe³na morderstw, zdrady, chorób (zarówno tropikalnych, jak i wenerycznych) i zapewnia³a krótkie ¿ycie, nawet wed³ug standardów dnia. Ale aby byæ bogatym i niezwi±zanym z ¿yciem w rolnictwie lub s³u¿bie wojskowej, by³ to ³atwy wybór dla wielu - nawet je¶li przyszed³ z szkorbutem.
|